اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نشست سه جانبه مصر، یونان و قبرس

نشست سه جانبه مصر، یونان و قبرس

رئیس جمهوری مصر صبح امروز (چهارشنبه) جهت مشارکت در هشتمین دور نشست سه‌جانبه بین مصر، قبرس و یونان وارد نیکوزیا شد.

 به نقل از سایت المیادین، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر صبح امروز (چهارشنبه) جهت مشارکت در هشتمین دور نشست سه‌جانبه بین مصر، قبرس و یونان وارد نیکوزیا شد.

نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهوری قبرس در کنفرانس خبری مشترک با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان خاطرنشان کرد، روابط با مصر و یونان، علیه هیچ کشوری نیست.

وی در ادامه افزود، هدف این سه کشور برقراری ثبات و امنیت در شرق دریای مدیترانه است.

رئیس جمهوری قبرس بر اهمیت احترام گذاشتن به حاکمیت تمامی کشورها بر اساس توافقات بین‌المللی تاکید کرد.

وی عنوان کرد، اقدامات غیرقانونی ترکیه، ثبات منطقه‌ای را از بین می‌برد و حفاری این کشور در شرق دریای مدیترانه غیرقانونی است.

رئیس جمهوری قبرس اظهار کرد، باید ترکیه به قطعنامه‌های سازمان ملل احترام بگذارد و اقداماتش در راستای بی‌ثباتی را متوقف کند.

وی همچنین گفت، توسعه روابط و همکاری کشورهای اروپایی با مصر مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهوری قبرس نسبت به تحقق اقدامات ملموس با هدف تقویت همکاری دوجانبه و دوستی میان قبرس و مصر و همچنین تداوم تقویت مکانیسم همکاری سه جانبه با یونان به ویژه در سایه نقشی که مصر به عنوان پایه و اساس ثبات خاورمیانه و نیز تلاش‌ها در چارچوب مبارزه با تروریسم و مهاجرت غیرقانونی ایفا می‌کند، ابراز امیدواری کرد.

در همین راستا، رئیس جمهوری مصر توسعه در روابط این کشور با قبرس و همکاری دوجانبه بین دو کشور و نیز مواضع قبرس در حمایت از مصر در محافل و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را ستود.

رئیس جمهوری مصر تصریح کرد: ما مخالف وجود هر نیروی خارجی در اراضی سوریه هستیم.

سیسی بر تمایل کشورش به تداوم فعال سازی چارچوب همکاری و افزایش رایزنی در خصوص پرونده‌ها و مسائل مهم و مورد توجه چه در سطح دو جانبه چه از طریق مکانیسم همکاری سه‌جانبه که مصر، یونان و قبرس را کنار هم جمع می‌کند، تاکید کرد.

سیسی و آناستازیادس در نشست دو جانبه قبل از نشست سه جانبه بر تقویت سازوکار همکاری سه جانبه تاکید کردند.

رؤسای جمهوری مصر و قبرس به بررسی راه‌های تقویت روابط تاریخی مستحکم بین دو کشور و همکاری موجود بین آنها در تمامی زمینه‌ها به ویژه در زمینه انرژی پرداختند.

دو طرف بر لزوم قدم گذاشتن در مسیر اجرای پروژه‌های مشترک که در چارچوب مکانیسم همکاری سه‌جانبه بر سر آن به اتفاق نظر رسیدند، تاکید کردند.

رؤسای جمهوری مصر و قبرس همچنین در خصوص آخرین تحولات در زمینه منطقه‌ای و تلاش‌ها برای حل بحران‌هایی که برخی کشورهای منطقه از آن رنج می‌برند، به بحث و تبادل نظر پرداختند و بر حمایت از موسسات ملی این کشورها برای مشارکت در دستیابی به حل و فصل سیاسی، برقراری امنیت و ثبات به ملت‌های منطقه و همچنین حفاظت از تمامیت ارضی آن تاکید کردند.

بسام راضی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر پیشتر خاطرنشان کرده بود، نشست سه‌جانبه در راستای حمایت و تقویت روابط متمایز بین این سه کشور، تقویت رایزنی سیاسی و تبادل رویکردها در خصوص راه‌های مقابله با چالش‌هایی که دو منطقه شرق دریای مدیترانه و خاورمیانه با آن رو به رو هستند، انجام می‌شود و هدف از این نشست ارزیابی تحول و پیشرفت در زمینه‌های مختلف همکاری و پیگیری پروژه‌های مشترک کنونی و اجرای آن در چارچوب ساز و کار سه‌جانبه است.  / ایسنا

کپی