اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران:

همکاری‌های بین‌المللی و طرح پژوهشی پدید، به جایزه جلال افزوده شدند

همکاری‌های بین‌المللی و طرح پژوهشی پدید، به جایزه جلال افزوده شدند

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران، از افزوده شدن بخش ویژه همکاری‌های بین‌المللی و طرح پژوهشی پدید، به سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد خبر داد.

ایوب دهقانکار، در نشست خبری جایزه جلال آل احمد گفت: با توجه به ادغام موسسات فرهنگی، در موسسه جدید که انتظار بیشتری از آن می‌رفت، در حد وسع خود یک گام رو به جلو ببریم.

وضعیت موجود منجر به توقف فعالیت های هیچ یک از بخش‌های موسسه نشد، ما فعالیت‌های دیگری هم داشتیم که برنامه های چهل سالگی دفاع مقدس، یکی از آنها بود.

وی دفتر شعر و ادبیات داستانی را به عنوان متولی جایزه جلال آل احمد، از پرکارترین مجموعه‌های این نهاد فرهنگی دانست و ادامه داد: در کمیت و کیفیت، در دفتر شعر و ادبیات داستانی، اقدامات خوب و مناسبی صورت گرفت. متداول‌ترین فعالیت خانه ادبیات جایزه جلال است که سعی کردیم امسال بذری را بکاریم که در سال‌های آینده رشد کند.
دهقان کار افزود: دو تغییر در جلال رخ داد که یکی رویکرد به درون بود، تحت عنوان پروژه پدید، پژوهشی در ادبیات داستانی، در حال انجام است. در این پروژه، پژوهشگران، با مطالعه آثار منتشر شده که نامزد یا برگزیده جایزه جلال هستند، یا آثار دیگر در حوزه ادبیات داستانی واکاوی عمیق انجام می دهند. امیدوارم داده‌هایی که به وجود می آید برای طیف مخاطبان در دسترس قرار بگیرد و هم برای عموم مردم و هم از نظر تخصصی قابل استفاده باشد.
وی با اشاره به این که باید برای جایزه جلال و ادبیات داستانی کاری انجام می شد، شناخت ادبیات را مهم ترین بخش آن دانست و اظهار داشت: ۶۰۰ اثر حوزه ادبیات داستانی تحت مطالعه و پژوهش قرار گرفته است.

پیوست منطقه‌ای برای جایزه جلال
وی افزود: نگاه ما برای پیش بردن جایزه جلال این است که بخش بین المللی را فعال‌تر کنیم. سرمایه اصلی کشورها فرهنگ و تمدنشان است که باید به نحو مقتضی به آن جواب داده شود.با توجه به غنایی که در ادبیات فارس و آثار ادبیات داستانی وجود دارد و یکی از کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی آثار فارسی به جهان است، یک پیوست منطقه ای برای این کار در نظر گرفته ایم.
وی نخستین بخش بین المللی جایزه جلال، در قالب جدید را همکاری با کشور پاکستان اعلام کرد و افزود: با همکاری موسسات ادبی کشور پاکستان، آثار ادبی این کشور را در این جایزه بررسی خواهیم کرد و با آنها داد و ستد ادبی خواهیم داشت.

نمایشگاه مجازی کتاب آخر آذر، هفته کتاب و پاییزه همزمان در آبان

دهقانکار در پاسخ به سوال یکی از رسانه های درباره  نمایشگاه مجازی کتاب، گفت: متاسفانه امسال متاثر از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم نمایشگاه کتاب را برگزار کنیم. درباره نمایشگاه مجازی، اگر تا کنون خبری اعلام نشده، نشان از انجام نشدن کارها نیست‌. می خواهیم، زمانی درباره این کار صحبت کنیم دقت و همه جانبه نگری در آن رعایت شده باشد.

    اقدامات پیشینی و جدی صورت گرفته و بررسی های لازم انجام شده است. ما در همه نمایشگاه‌های مجازی کتاب که در ماه‌های اخیر برگزار شد، شرکت و فراتر از یک شرکت کننده فعالیت کردیم و از نگاه برگزار کننده به موضوع توجه داشتیم.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب، اظهار داشت: برخی از برگزار کنندگان، خودشان اعلام کردند به نتیجه دلخواه نرسیده‌اند و شکست خورده‌اند. ما هم برنامه‌ریزی کردیم تا نکند برنامه‌ای را برگزار کنیم که شکست بخورد.
دهقانکار با اشاره به دستورالعمل نمایشگاه مجازی کتاب که در آن بر جبران ضرر ناشران در این مدت تاکید شده است، افزود: ما شرایط تفاوتی داریم که باید نمایشگاه بخش فروشگاهی هم داشته باشد. اگر قرار بود، تنها نمایشگاه باشد، مشکلی نبود، برای طراحی یک پلتفرم برای برگزاری نمایشگاه هیچ مشکلی نداشتیم و یک ماهه می‌توانستیم این کار را انجام دهیم. ۱۴ مدل را مطرح کردیم که یکی از آن‌ها با عنوان فروش غیرمتمرکز است‌ که تایید شد. مشکل ما بخش غیرمجازی و پشتیبانی نمایشگاه است، آن را خطیر می‌دانیم.
وی درباره هفته کتاب نیز گفت: بنا بر سنت همیشگی، باید حوالی ۲۴ آبان باشد؛ اما منتظر رای شورای سیاستگذاری هستیم. طرح فصلی بخشی از گردش مالی کتابفروشان را تامین کرده است، هفته کتاب و پاییزه احتمالا هم زمان است و پس از آن نمایشگاه مجازی اواخر آذر خواهد بود./ایرنا

کپی