اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

سیگار مدعی فساد ۱۹ میلیارد دلاری در افغانستان شد

سیگار مدعی فساد ۱۹ میلیارد دلاری در افغانستان شد

رییس اداره "سیگار" یا بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، اعلام کرد که طی ۱۰ سال گذشته ۱۹ میلیارد دلار از کمک‌های آمریکا در این کشور حیف ومیل شده است.

 خبرگزاری «جمهور» افغانستان روز چهارشنبه به نقل از سیگار نوشت که از اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش‌های خود را در مورد کمک آمریکا به افغانستان بررسی کرده و دریافته است که علاوه بر ۱۵.۵ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۸ گزارش داده بود، ۳/۴ میلیارد دلار دیگر نیز دچار اختلاس و یا حیف و میل شده است.

بر اساس گزارش سیگار، از آغاز سال مالی ۲۰۰۲ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹، کنگره آمریکا مبلغ ۱۳۴ میلیارد دلار را به بخش بازسازی افغانستان اختصاص داده است.

سیگار افزوده است که در حدود ۶۳ میلیارد دلار آن را بررسی کرده و دریافته است که از ماه مه سال ۲۰۰۹ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹، حدود ۱۹ میلیارد دلار کمک های آمریکا در افغانستان مفقود، ضایع، اختلاس و حیف و میل شده است.

این یافته‌ها از بین ۱۱۱ گزارش منتشر شده و ۵۵ مورد تحقیق این اداره به دست آمده است.

به گفته سیگار از مجموع این هزینه ها، ۱۰۶ میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر اختصاص داده شده بود که هیچ دستاوردی نداشته است.

فساد در نهادهای خارجی و داخلی افغانستان طی ۲۰ سال گذشته و از زمان حضور آمریکایی‌ها از چالش‌های مهم در این کشور می باشد که به گفته مقامات سابق دولت افغانستان، آمریکا در ترویج آن نقش اساسی و مهم داشته است.  / ایرنا

کپی