اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

خطیب زاده : تقلای آمریکا برای اقدام یکجانبه علیه ایران محکوم به شکست است

خطیب زاده : تقلای آمریکا برای اقدام یکجانبه علیه ایران محکوم به شکست است

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت: هرگونه تقلای آمریکا برای اعمال محدودیت های یکجانبه علیه ایران نقض حقوق بین الملل و محکوم به شکست است. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت: هرگونه تقلای آمریکا برای اعمال محدودیت های یکجانبه علیه ایران نقض حقوق بین الملل و محکوم به شکست است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک، واشنگتن را معتاد به تحریم توصیف کرد و گفت: چندان دور نیست که آمریکای معتاد به تحریم ها، بار دیگر شکست آشکار خود در شورای امنیت سازمان ملل و ناتوانی خود در اعمال تحریم های قبلی را که به دنبال توافق هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پایان یافتند، جبران کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: معلوم است که هرگونه تلاش آمریکا در برداشتن گام های یکجانبه (تحریم) ناقض حقوق بین المللی و محکوم به شکست است.

اسپوتنیک نوشت: این اظهارت پس از آن مطرح شده که وزارت امور خارجه ایران در اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گفت که همه محدودیت های مربوط به صادرات سلاح به ایران لغو شده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش آماده تحریم هر کشور یا شرکت تامین کننده سلاح های قراردادی به ایران است.

ایران روسیه را شریک اصلی دفاعی تسلیحاتی خود می داند

خطیب زاده در این مصاحبه تشریح کرد که ایران روسیه را یکی از شرکای اصلی دفاعی نظامی خود می داند و اشاره کرد که دو کشور می توانند اکنون که تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل پایان یافته، همکاری خود را ارتقا دهند.

وی اظهار داشت: روسیه طی سالها شریک اصلی ایران در حوزه های دفاعی و نظامی بوده است. اکنون با برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی دو کشور می توانند چشم انداز همکاری نظامی را تقویت کنند.

سخنگو افزود: مذاکرات بین تهران و مسکو اکنون در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری دفاعی به پیش می رود. برنامه های همکاری مقامات  بین دو کشور از جمله در رابطه با مسائل منطقه ای و بین المللی در همین چارچوب انجام می شود.

وی تاکید کرد که هرگونه خرید تسلیحات «از کشورهای دوست» به نیازهای اولیه ایران بستگی خواهد داشت و تهران می تواند هر نوع تجهیزات و تلیحات لازم را بدست آورد بدون این که محدودیت قانونی وجود داشته باشد و خرید این سلاح ها وتجهیزات براساس نیازهای دفاعی کشور خواهد بود.

اسپوتنیک نوشت: آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت شد اما این خواسته مورد مخالفت اعضا قرار گرفت. اکنون ایران می تواند هرگونه تسلیحاتی را بدون هر محدودیتی خریداری کند.

خطیب زاده در ادامه گفت که هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مطلوبیتی برای ایران ندارد و ایران انتخابات آینده آمریکا را موضوعی داخلی برای واشنگتن قلمداد می کند.

خطیب زاده در این زمینه اظهار داشت: تهران بارها اعلام کرده که درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هیچ یک از نامزدها را بر دیگری ترجیح نمی دهد و انتخابات آمریکا را مساله ای داخلی می داند.

خطیب زاده گفت بر این باور است که ریاض در تحریک تنش های منطقه ای نقش دارد و با وجود این که ریاض منابع خود را در اختیار دولت آمریکا قرار داده تهران همچنان با آغوش باز از همسایگی با این کشور استقبال می کند البته به شرطی که عربستان سیاست خود را تغییر دهد.

وی گفت: متاسفانه ریاض وجهه و منابع خود را در اختیار دولت ترامپ قرار داده و مسیر اشتباهی را در تحریک به جنگ و خونریزی انتخاب کرده است و کشورهای منطقه از جمله یمن و قطر را تحت محاصره قرار داده است. در هر صورت اگر ریاض تصمیم به کاستن از تنش ها در منطقه بگیرد و از این مسیر خارج شود ایران با آغوش باز از آن استقبال خواهد کرد.

اسپوتنیک نوشت: عربستان و ایران در سال ۲۰۱۶میلادی به دنبال اعدام روحانی شیعه برجسته توسط مقامات سعودی روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. این اعدام موج اعتراض ها در تهران را به دنبال داشت.

آیت الله «نمر باقر امین النمر» روحانی شیعه برجسته عربستانی روز شنبه ۱۲ دی ماه اعدام شد. شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان بود که در ۲۳ مهر ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شده بود./ایرنا

کپی