اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

رییس کمیسیون اقتصادی:

محدویت‌های ناشی از صادرات برداشته می‌شود

محدویت‌های ناشی از صادرات برداشته می‌شود

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از برداشته شدن محدویت‌های ناشی از صادرات برای شرکت‌های صادراتی با همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی خبر دارد.

 «محمدرضا پورابراهیمی داورانی» روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران افزود: طبق توافقی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی انجام شده قرار است برای شرکت‌هایی که حوزه بورسی فعالیت می‌کنند، محدودیت‌های صادراتی برداشته شود.

وی افزود: موضوع عملیاتی کردن واردات مقابل صادرات و امکان واگذاری حواله‌های صادراتی به واردکنندگانی که در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کنند انجام شود. همچنین امکان عرضه آن را در سامانه ثنا راعملیلتی کنیم تا سبب تنظیم بازار و افزایش سود آوری شرکت هاو افزایش ظرفیت‌های صادراتی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه در جلسه غیر علنی در خصوص افزایش قیمت کالا چه تصمیم های گرفته شد؟ اظهار داشت: قرار شد اولویت واردات کالاهای اساسی را ارز ۴۲۰۰ تومان را ادامه دهیم. البته آنچه در ارزیابی میدانی انجام شده است این است که مردم هیچ انتفاعی از ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشته و ندارند.

پورابراهیمی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دولت قرار گرفته است ولی به دلیل ناکارآمدی بعضی از دستگاه مردم با ارز ارزان کالای گران خریدند.

وی ادامه داد: برای این مشکل ابتدا باید سیستم‌های نظارتی به گونه‌ای عمل کند تا مردم بتوانند کالاهای اساسی،   دارو و آنچه که مایحتاج آنها است خرید کنند که برای آن باید حوزه نظارتی بیشتر ورود کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر این نظارت صورت نگیرد، گویی در سال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد  تومان در اقتصاد کشور رانت توزیع می‌کنیم که در شبکه دلالی کشور توزیع می‌شود ولی به دست مصرف کننده واقعی نمی‌رسد. اما پیشنهاد می‌شود که از طریق سرانه‌های مصرف در حوزه کالاهای اساسی آن را به مصرف کننده واقعی برسانیم تا سبب افزایش تولید در اقتصاد کشور شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه یکی از چالش ها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختلال در تولید کشور است، تصریح کرد: وقتی ارزی بالاتر از ۴۲۰۰ تومانی در کشور است،   تولید صورت نمی‌گیرد./ایرنا

کپی