اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

مارک اسپر: رقبای اصلی ما چین و روسیه هستند

مارک اسپر: رقبای اصلی ما چین و روسیه هستند

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر لزوم ارتقای هر چه بیشتر ائتلاف‌ها و قابلیتهای دفاعی کشورش، هشدار داد: همچنان با تهدیدات مداومی از جانب کشورهای "خودسر" نظیر کره شمالی مواجه هستیم.

 به نقل از خبرگزاری یونهاپ، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در یک وبینار با میزبان اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت: از زمان تایید شدن به عنوان وزیر دفاع آمریکا در حدود یک سال قبل، اولویت شماره یک من اجرای استراتژی دفاع ملی (NDS) بوده است. این استراتژی به ما می‌گوید که هم اکنون در دوران رقابت قدرتهای بزرگ هستیم و رقبای اصلی ما چین و روسیه هستند.

وی مدعی شد: همزمان ما با تهدیدهای مداوم از جانب "کشورهای خودسر" نظیر کره شمالی و ایران روبرو هستیم. در نهایت متاسفانه ما تا چند سال آینده درگیر سازمانهای افراطگر خشونت طلب خواهیم بود.

این اولین بار در چند ماه اخیر است که وزیر دفاع آمریکا از کره شمالی به عنوان یک "کشور خودسر" یاد می کند؛ اصطلاحی که همواره باعث خشم این کشور کمونیستی شده است.

اسپر در ارتباط با رقابت فزاینده با چین و روسیه از همپیمانان آمریکا خواست پذیرای سهم بزرگتری از بار مسئولیت اطمینان حاصل کردن از هدف مشترک امنیت باشند.

وی افزود: ما همچنین انتظار داریم آنها آماده و توانمند و مایل به استقرار نیرو در زمان بروز دردسر باشند. ما از آنها انتظار داریم شانه به شانه آمریکا در تقابل با رفتار بد چین و تجاوزگری روسیه بایستند.

وزیر دفاع آمریکا خاطر نشان کرد: برای غلبه بر این تهدیداتی که هر چه بیشتر در قرن ۲۱ پیچیده می شوند و برای دفاع از ارزشهای مشترک، نباید هیچ کس در زمینه امنیت مشترک به فکر خودش باشد.  / ایسنا

کپی