اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
رادیو تلویزیون چگونه به تسخیر مردم درآمد

صدای راستین ملت

صدای راستین ملت

درگیری‌ها در اطراف خیابان باب همایون برای تسخیر رادیو تا ساعت سیزده‌وسی دقیقه روز یکشنبه 22 بهمن1357 همچنان ادامه داشت. درگیری‌های دیگری نیز در اطراف خیابان جام‌جم در جریان بود. گروهی از نظامیان تا خیابان ولیعهد [ولیعصر] پیش آمدند و مردم را به رگبار بستند و چند بار هم مردم از پس آخرین نظامیان وفادار به سلطنت برآمدند و تا درون جام‌جم آنها را تعقیب کردند.

  ساعت دو بعدازظهر، بخش تولید و انتشارات توسط نظامیان آتش زده شد و آنگاه مأموران انتظامی ‌و افراد نظامی ‌که از هم پاشیده بودند ناچار به فرار شدند و سرانجام رادیو تلویزیون به تسخیر مردم مسلح درآمد.
زمانی که اخبار ساعت ۲ رادیو اعلامیه بی‌طرفی ارتش را قرائت کرد، به یگان‌های مستقر در رادیو تلویزیون دستور داده شد که محل را ترک کنند. فرمانده یگان مستقر در سازمان رادیو تلویزیون دستور اجرای فرمان را داد، اما پیش از ترک محل مأموریت همبستگی خود و افراد تحت امر را با ملت اعلام کرد، درحالیکه چراغ تانک‌ها و اتومبیل‌های یگان روشن بود و عکس امام خمینی و شعارهای مختلف کارکنان اعتصابی بر بدنه تانک‌ها نصب شده بود، در میان شور و هیجان مردم، محل سازمان رادیو تلویزیون را ترک کردند.
فضل‌الله محلاتی سوار بر جیپی نظامی به همراه چند نفر از انقلابیون به جام‌جم رسیدند و نوار سرود «خمینی‌ ای امام» را با خود آوردند. علی حسینی، گوینده تلویزیون، پیروزی ملت و باز پس گرفتن سازمان را اعلام کرد: «توجه بفرمایید، توجه بفرمایید، اینجا تهران است، صدای راستین ملت ایران، صدای انقلاب، امروز به همت مردانه ملت، آخرین دژهای استبداد فرو ریخت، یکی از آخرین‌ها رادیو بود، صدای واقعی استبداد. ملت به ما نیرو داد و راه‌مان را هموار کرد تا بتوانیم همچون پاره‌ای کوچک از پیکر عظیم مردم، صدای راستین انقلاب را به گوش‌‌ها برسانیم.» قرائت این متن پس از پخش سرود ملی «ای ایران ای مرز پرگهر» پایان ‌بخش ۹۹ روز اعتصاب کارکنان سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران بود.
 
کپی
پیشنهاد سردبیر