اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

انتشار یک فیلم چشم ها را به محرومیت یکی از روستاهای خاش گشود

دانش‌آموزان «گواتامک» صاحب مدرسه می‌شوند

دانش‌آموزان «گواتامک» صاحب مدرسه می‌شوند

دانش‌آموزان روستای «گواتامک» در شهرستان خاش و در سیستان و بلوچستان، شانس آوردند که انتشار یک ویدیو از کلاس درسشان در فضای مجازی باعث شد، نگاه مردم، مسئولان و خیرین مدرسه‌ساز به این روستا جلب شود تا همه بدانند بیش از 80 دانش‌آموز این روستا زیر سقف یک کانکس درس می‌خوانند.

 در وضعیت کرونایی این روزها، شبکه شاد به این روستا نرسیده و نخواهد رسید. دختر و پسر روی نیمکت، کف کلاس و بیرون روی زمین و در سایه نشسته‌اند تا دو معلم روستا به‌صورت شیفتی به آنها درس دهند. روستایی که جاده ندارد، چاردیواری مسقفی برای تشکیل کلاس ندارد. در برابر بادهای سردی که از سمت کوهستان می‌وزد، دانش‌آموزان پناهگاهی ندارند و...  در سیستان و بلوچستان و شهرستان خاش از این مدارس و این «گواتامک»ها بسیارند. در وضعیت کنونی فقط دوربین‌های موبایل‌ها است که می‌تواند چشم مسئولان را به این محرومیت‌ها بگشاید. هفته گذشته و یک روز پس از انتشار این ویدیو در فضای مجازی ، مدیر کل نوسازی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در واکنش به وضعیت نامطلوب مدرسه روستای گواتامک به ایلنا گفت: نمونه‌های مشابه بسیاری از این مدرسه وجود دارد، اما اکنون به‌خاطر کلیپی که از این روستا پخش شده، خیرین زیادی اعلام آمادگی کردند تا در این منطقه مدرسه بسازند.
«رضا سرحدی‌نیا» توضیح داد: مدرسه‌ای که در گواتامک حوزه خاش است، در واقع انتهای حوزه آموزشی ایرندگان خاش قرار دارد که منطقه سخت‌گذری است. این منطقه ۸۰ دانش‌آموز دارد که برای این تعداد چند سال قبل کانکس فرستاده شده، علاوه بر آن یک فضای سنگی هم هست که دانش‌آموزان در آن در حال تحصیل هستند.
وی افزود: این روستا دو معلم دارد و با این دو معلم اداره می‌شود. نه فضای کانکس فضای مناسبی برای دانش‌آموزان است و نه فضای سنگی، اما این واقعیتی است که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد. مدارس روستاها علی رغم همه تلاش‌هایی که می‌شود کمبود‌های زیادی دارند.
همزمان رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز دستور ساخت فوری یک مدرسه دراین منطقه را صادر کرد اما خیران زودتر دست به کار شدند وکمتر از یک هفته از انتشار این فیلم ساخت مدرسه‌ای 6 کلاسه در این منطقه را آغاز کردند.
گواتامک بزودی صاحب مدرسه می‌شود
«حمید رضا رخشانی»، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار داشت: بعد از اطلاع از وضعیت دانش‌آموزان مدرسه گواتامک به سرعت 2 کانکس در آنجا مستقر شد تا در مراحل بعد بتوانیم با پیگیری‌های لازم مدرسه‌ای برای این دانش‌آموزان احداث کنیم. البته در گذشته خیرین بارها برای ساخت مدرسه برای دانش‌آموزان این روستا اعلام آمادگی کرده بودند اما به دلیل صعب‌العبور بودن مسیر و دشواری‌های خاص راه‌های مواصلاتی این کار محقق
نشده بود.
وی ادامه داد: خوشبختانه هم ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و هم خیرین برای ساخت مدرسه در این منطقه اعلام آمادگی کردند. در نهایت قرار شد با حمایت‌های خیرین و نظارت اداره کل نوسازی، اداره توسعه و تجهیز مدارس استان و حضور پیمانکاران بومی این مدرسه کلاسه برای دانش‌آموزان ساخته شود. در حال حاضر کار ساخت این مدرسه آغاز شده و بزودی شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود.  رخشانی با تأکید بر اینکه بخش ایرندگان خاش از مناطق محروم سیستان و بلوچستان بوده که مردم آن نیازمند توجه ویژه خیران و گروه‌های جهادی هستند. افزود: خیرین همواره در امر مدرسه‌سازی پیش‌قدم بوده‌اند و با کمک آنها حدود ٦٠٠ مدرسه در استان در حال ساخت است. هم‌اکنون هشت مدرسه در این بخش، کپری، کانکسی و یا خشت و گلی و غیراستاندارد است و تلاش داریم بزودی این مدارس را نوسازی یا بازسازی کنیم. هر چند اکنون دانش‌آموزان و دو معلم پر مشغله این روستا به ساخت مدرسه امیدوار شده‌اند اما همه می‌دانند اگر این ویدیو منتشر نمی‌شد، پای این مسئولان به گواتامک نمی‌رسید!
مشروح این گزارش را فردا (چهارشنبه 30 مهر)  در روزنامه ایران بخوانید.

کپی