اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

رد درخواست امریکا از سوی اندونزی
منابع آگاه در اندونزی اعلام کردند این کشور در سال‌جاری پیشنهاد واشنگتن برای فرود و سوختگیری هواپیماهای شناسایی جاسوسی را رد کرده است. امریکا تاکنون چندین بار این درخواست را مطرح کرده بود اما دست آخر «جوکو ویدودو» با رد این پیشنهاد آب پاکی را روی دست آنها ریخت.
گرچه این اظهارات از سوی چند مقام ارشد اندونزی مطرح شده اما هنوز نمایندگان رئیس جمهوری و وزیر دفاع این کشور و حتی دفتر وزارت خارجه آن اظهارنظری نداشته‌اند. این پیشنهاد در بحبوحه رقابت چین و امریکا با هدف نفوذ در جنوب شرق آسیا از سوی واشنگتن مطرح شد.
 
 
---
 
اعلام زودهنگام شکست ترامپ!
پیشتازی نامزد دموکرات‌ها در نظرسنجی‌های اخیر به نظر می‌رسد حتی ناتو را نیز از «ترامپ» ناامید کرده به طوری که آنها در حال بررسی نشستی در مارس 2021 با «بایدن» در بروکسل هستند. گفته می‌شود در صورت پیروزی ترامپ این نشست در نیمه اول سال اما در تاریخی نامعلوم برگزار می‌شود.
مقامات ناتو امیدوارند با روی کار آمدن بایدن، شانس زودهنگامی برای احیای روابط با امریکا فراهم شود. موضوعی که در چهار سال ریاست جمهوری ترامپ، مخدوش شده است. در همین حال یکی از دیپلمات‌های ناتو نیز از اقبال متحدان به پیروزی بایدن گفت. این موضع روشن در قبال ترامپ حتی از سوی پسر ریگان، چهلمین رئیس جمهوری امریکا از حزب جمهوریخواه هم مطرح شده است. او حضور فرزندان ترامپ در سمت‌های مختلف در کاخ سفید را غیرقابل قبول خواند و با اشاره به کمپین انتخاب دوباره او، اهالی کاخ سفید را کلاهبردار و منفعت طلب نامید.
 
 
---
رونمایی از بمب افکن چینی
به‌تازگی تصاویری از یک بمب‌افکن چینی درحال فرود روی باند فرودگاه در شبکه‌های اجتماعی توجه کاربران را جلب کرده است که قابلیت حمل موشک بالستیک جدید این کشور را دارد. فارغ از اهمیت مهمات موشکی این بمب‌افکن که از سال گذشته میلادی عملیاتی شده، بررسی موشک روی آن قابلیت فراصوتی آن را مطرح کرده است.
 
 
---
 
رکورد نگران کننده جاسوسی
رئیس سازمان جاسوسی استرالیا با هشدار درباره افزایش سطح جاسوسی در این کشور در مقایسه با دوران جنگ سرد، خطر نفوذ قدرت‌های خارجی را جدی عنوان کرد. این ادعا پس از آن مطرح شد که چند سیاستمدار درعملیات نفوذ خارجی مشکوک بویژه در موضوع مرتبط با چین مظنون شناخته شدند.
 
 
---
یک میلیون مبتلا در اسپانیا
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 17 امروز به 40 میلیون و 747 هزار و 420 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 124 هزار و 480 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 8 میلیون و 459 هزار و 967 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 225 هزار و 269 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 7 میلیون و 602 هزار و 414 مبتلا و 115 هزار و 296 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 251 هزار و 127 نفر مبتلا و 154 هزار و 226 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 431 هزار و 635 مبتلا و 24 هزار و 635 قربانی کووید 19 دارد. اسپانیا هم با یک میلیون و 15 هزار و 796 مورد ابتلا و 33 هزار و 992 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی‌ها قرار گرفته است.
 
کپی