اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

روبات بدون سر 250 هزار دلاری در راه بازار

روبات بدون سر 250 هزار دلاری در راه بازار

شرکت "اجیلیتی روباتیکز" در وبسایت خود اعلام کرده که روبات شبه انسان این شرکت برای فروش آماده است.

شرکت "اجیلیتی رباتیکز"(Agility Robotics) که توسط گروهی از پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اورگن"(OSU) آمریکا بنیانگذاری شده است، اعلام کرده که علاقمندان می‌توانند برای خرید روبات شبه‌انسان این شرکت اقدام کنند. این شرکت در اوایل سال جاری، از نوعی روبات شبه انسان رونمایی کرد که می‌تواند کارهایی مانند برداشتن جعبه‌ها از قفسه و گذاشتن آنها در کامیون را انجام دهد.

بیشتر روبات‌های ارائه شده در سال‌های اخیر، با اهداف پژوهشی ساخته شده‌اند و دانشمندان سراسر جهان تلاش می‌کنند تا قابلیت‌های بیشتر و بهتری به آنها ببخشند.

شرکت "اجیلیتی روباتیکز" در وب‌سایت خود اعلام کرده است که اکنون زمان خارج شدن این روبات دو پا موسوم به "دیجیت"(Digit) از آزمایشگاه و ورود آن به جهان واقعی فرا رسیده است. این روبات برای وظایف سودمند طراحی و مهندسی شده است و علاقمندان می‌توانند برای سفارش آن اقدام کنند.

دیجیت کاملا به انسان شبیه است. این روبات، دو بازو و دو پا دارد و می‌تواند در محیط اطراف راه برود. پاهای دیجیت، بدون انگشت و صاف هستند و زانوهای آن به سمت عقب هم خم می‌شوند. این روبات، سر و دست ندارد اما از قدرت و دوام کافی برخوردار است و به رایانه‌ای مجهز است که به آن کمک می‌کند تا کارها را به صورت خودکار انجام دهد. دیجیت می‌تواند عملکرد یک کارگر انسان را داشته باشد و کارهای پرزحمت را انجام دهد. این روبات می‌تواند خم شود و جعبه‌ها را بردارد، آنها را به مقصد مورد نظر ببرد و در آنجا بگذارد.

گروه سازنده دیجیت باور دارند که توانایی‌های دیجیت نشان می‌دهد که این روبات می‌تواند جایگزین ایده‌آلی برای کارگران انسان باشد. همچنین، این روبات می‌تواند گزینه خوب و کارآمدی برای انجام دادن کارهای پرزحمت در دوره شیوع کووید-۱۹ باشد.
پیشتر، شرکت "فورد موتور"(Ford Motor)، آمادگی خود را برای خرید این روبات شبه انسان اعلام کرده بود.

روبات دیجیت اکنون با قیمت ۲۵۰ هزار دلار قابل خرید است./ایسنا

کپی