اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

چه زمانی باید تست کرونا بدهیم؟ + فیلم

چه زمانی باید تست کرونا بدهیم؟ + فیلم

همزمان با این روزهای پر التهاب کرونایی که شاهد تعداد روزافزون مبتلایان به کرونا هستیم، آگاهی نسبت به تست های تشخیص کرونا اهمیت زیادی دارد.

قابل اعتمادترین تستی که در حال حاضر برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می گیرد، تست PCR است، که نتیجه مثبت آن به معنی وجود ویروس است، اما نتیجه منفی آن ممکن است ۴۰ درصد خطا داشته باشد.

به یاد داشته باشید اگر با فرد مبتلا به کرونا تماس داشتید، فردای آن روز اقدام به تست نکنید، زیرا خطای تست روز اول بسیار زیاد است، بنابر این باید به مدت یک هفته صبر کرده و بعد نسبت به انجام تست اقدام کنید، اما در این مدت باید ارتباط خود با دیگران را به حداقل برسانید.

اگر نسبت به ابتلای خود مشکوک هستید، اما علائم شدید ندارید و جز گروه های پر خطر محسوب نمی شوید، لازم نیست نسبت  به انجام تست اقدام کنید، بلکه در خانه بمانید و استراحت کنید.

منظور از گروه های پر خطر سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، خانم‌های باردار، افرادی که با سالمندان، بیماران زمینه‌ای و خانم‌های باردار ارتباط مستقیم دارند و افرادی است که  در خوابگاه ها و پادگان هاحضور دارند.

همچنین به یاد داشته باشید برای بیرون آمدن از قرنطینه تست مجدد لازم نیست، کافی است طبق دستورالعملهای بهداشتی  رفتار کنید.

یعنی اگر خفیف به بیماری مبتلا شدید، 10 روز بعد از شروع علامت، به شرطی که تمام علامت‌ها (به جز حس بویایی و چشایی) بدون دارو از بین رفته باشدو اگر در بیمارستان بستری شدید، دو هفته پس از ترخیص از بیمارستان می توانید از قرنطینه خارج شوید.

نام تست سرولوژی و یا آنتی بادی نیز این روزها زیاد به گوش می خورد، این تست برای مطالعات جمعیتی مناسب است و تنها مشخص می کند که کسی قبلا کرونا گرفته یا خیر و آنتی بادی در بدن فرد موجود هست یا نه.

این تست تا ۳۰ درصد احتمال خطا دارد و اگر شک دارید که در حال حاضر مبتلا به کرونا هستید یا خیر، این تست به کارتان نمی آید.

سی‌تی اسکن ریه نیز برای تشخیص اولیه کرونا و بدون تجویز پزشک خطرناک است و ممکن است تا ۴۵ درصد نیز خطا داشته باشد. این تست، فقط وقتی احتمال درگیری زیاد ریه است، باید انجام شود./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تست خانگی کرونا معتبر نیست

نکاتی درباره تست کرونا و احتمال درستی آن

دست کرونا با تست‌های اینترنتی و خانگی رو نمی‌شود

فقط بیماران نوع حاد کرونا سی‌تی‌اسکن ریه شوند/ اشعه این روش تشخیصی خطرناک است

 

 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی