اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

راه حل تازه برای درمان سرطان پروستات

راه حل تازه برای درمان سرطان پروستات

پژوهشگران امریکاییی به تازگی انواعی از نشانگرهای ژنتیکی را مورد بررسی قرار دادند که به درمان شخصی‌سازی شده سرطان پروستات کمک می‌کند.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه راتگرز"(Rutgers University)،نشانگرهای ژنتیکی جدیدی را در بدن انسان کشف کرده‌اند که با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به متاستاز سرطان پروستات منجر شوند.

پژوهشگران در این پروژه، سلول‌های سرطان پروستات را در انسان‌ها و موش‌ها مورد بررسی قرار دادند و همکاری گسترده‌ای را میان ۱۶ ژن مشاهده کردند که به متاستاز سرطان منجر می‌شود و چالش‌های درمانی را پدید می‌آورد.

این نشانگرهای ژنتیکی می‌توانند به پیش‌بینی این موضوع کمک کنند که آیا احتمال متاستاز در یک بیمار مبتلا به سرطان پروستات، بالا است یا خیر.

سرطان پروستات، دومین دلیل مهم مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان آمریکایی به شمار می‌رود. درمان‌های کنونی این سرطان همیشه موثر نیستند و این امکان نیز وجود ندارد که خطر ابتلا به مرحله پیشرفته بیماری را پیش‌بینی کرد.

"آنتونینا میتروفانوا"(Antonina Mitrofanova)، از پژوهشگران این پروژه گفت: افرادی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می‌شود، باید برای کشف این نشانگرها مورد بررسی قرار بگیرند تا خطر متاستاز سرطان در آنها تشخیص داده شود و مورد درمان شخصی‌سازی شده قرار بگیرند. نتایج پژوهش ما نشان می‌دهد که این نشانگرها می‌توانند با تشخیص به موقع، به درمان شخصی‌سازی شده کمک کنند و به نتایج بهتری ختم شوند.

پژوهشگران باور دارند که بررسی این نشانگرهای ژنتیکی می‌تواند پیش‌بینی کند که کدام یک از بیماران نسبت به درمان واکنش مثبتی ندارند و به متاستاز دچار می‌شوند.

هدف پژوهشگران این است که با استفاده از این روش، درمان‌ها و ابزارهای تشخیصی جدیدی را ارائه دهند.

این پژوهش، در مجله "Nature Cancer" به چاپ رسید./ ایسنا 

مبتلایان سرطان پروستات در ایران چقدر عمر می‌کنند؟

مرگ ناشی از سرطان پروستات چطور کمرنگ می‌شود؟

برای مردان/ نشانه‌ها و راه‌های درمان سرطان پروستات

چه ارتباطی میان سرطان پروستات و چربی شکمی وجود دارد؟

 

 

کپی