اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

پیشروی کرونا در شهرضا در میان بی‌توجهی مردم؛ کرونا سالمندان را نشانه گرفته است

پیشروی کرونا در شهرضا در میان بی‌توجهی مردم؛ کرونا سالمندان را نشانه گرفته است

با وجود هشدار مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرضا به مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی هنوز عده‌ای از مردم این بیماری را جدی نمی‌گیرند و کرونا در میان بی‌توجهی بعضی از مردم همچنان در شهرضا پیشروی می‌کند.

8 ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد اما با وجود تمام هشدارهای بهداشتی هنوز مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. برگزاری مراسم‌های شلوغ، رفتن به مسافرت، عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک سبب شده که آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در کشور افزایش پیدا کند. چند ماهی است که استان اصفهان در وضعیت قرمز این بیماری قرار دارد که شهرستان شهرضا نیز از این وضعیت بی‌بهره نبوده است به شکلی که این شهرستان به گفته رئیسی معاون وزیر بهداشت شهرضا جزو 45 شهرستان پر خطر و سهام‌دارتر در ابتلا به کرونا قرار گرفته است.

با وجود هشدار مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرضا به مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی هنوز عده‌ای از مردم هستند که این بیماری را جدی نمی‌گیرند و کرونا در میان بی‌توجهی بعضی از مردم همچنان در شهرضا پیشروی می‌کند.

در این میان سالمندان جزو گروه‌های حساس و در معرض خطر در برابر بیماری کرونا هستند که نیاز به توجه ویژه دارند. پیشگیری و مراقبت از کرونا در سالمندان به دلیل آسیب‌پذیر بودن سالمندان در برابر کرونا اهمیت زیادی دارد. بهترین راه پیشگیری از این بیماری قرار نگرفتن سالمندان در معرض ویروس کرونا است. در شهرستان شهرضا 67 درصد از بیماران مشکوک به کرونا از قشر سالمند بوده‌اند.

اصناف متخلف بدون هیچ اخطاری پلمب می‌شوند

رئیس مرکز بهداشت شهرضا با اشاره به وضعیت کرونا در شهرستان شهرضا اظهار داشت: به لحاظ شدت شیوع ویروس کرونا در سطح استان اصفهان شاهد ایجاد بیمارستان‌های صحرایی هستیم که این موضوع حاکی از لزوم رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی از سوی اقشار مختلف مردم است.

فرزانه کمایی با بیان اینکه شهرضا دارای 6 تخت آی سی یو است که یک تخت جدید نیز به منظور درمان بیماران افزوده شده است افزود: به منظور ایجاد هر تخت در بخش حاد تنفسی اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان نیاز است که این تخت نیز به همین منظور راه‌اندازی شده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرضا با بیان اینکه برخی از شهروندان مبتلا به کرونا در سطح بیمارستان‌های اصفهان بستری شده‌اند، گفت: این افراد جزو جامعه و آمار شهرستان شهرضا محاسبه نمی‌شود و البته در حوزه بیماران کرونایی شاهد اختلالات 23 درصدی بیماری‌های افسردگی و اضطراب بوده‌ایم.

وی با انتقاد شدید از برگزاری مراسم‌های شلوغ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرضا در هفته گذشته گفت: برخی کانال‌ها و پایگاه‌های خبری نسبت به تبلیغ مراسم‌ های مذهبی و سمنوپزان اقدام کرده‌اند که این اقدام مورد تایید شبکه بهداشت نیست.

بیشترین آمار مرگ ناشی از کرونا مربوط به قشر سالمندان است

کمایی با تاکید بر اینکه سامانه 4030 آماده پاسخگویی به مردم در حوزه بیماری کرونا است، بیان کرد: سالمندان حدود 11 درصد از جمعیت شهرضا را تشکیل می‌دهند و این در حالی است که بیشترین آمار مرگ ناشی از کرونا مربوط به همین قشر است و در همین مدت میزان مرگ سالمندان به حدود 1.5 برابر افزایش یافته و از سویی 67 درصد از بیماران مشکوک به کرونا از قشر سالمند بوده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت شهرضا با بیان اینکه برخورد با اصنافی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مدنظر قرار نمی‌دهند، به شدت ادامه دارد خاطرنشان کرد: اگر اصناف رعایت پروتکل‌های ابلاغی را مد نظر نداشته باشند بدون هیچ گونه اخطار قبلی نسبت به پلمب واحد صنفی اقدام می‌شود.

وی با بیان اینکه در طول هفته‌های گذشته تعداد قابل توجهی مسافرت به شهرضا از نقاط مختلف کشور به ثبت رسیده که این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بزرگ شود عنوان کرد: از آنجایی که سه هفته سخت در پیش است از عموم مردم انتظار می‌رود با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی از افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا جلوگیری کنند./ تسنیم

کپی