اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

قانونگذار آمریکایی: ترکیه را از ناتو اخراج کنید

قانونگذار آمریکایی: ترکیه را از ناتو اخراج کنید

قانونگذار آمریکایی و نامزد دموکرات سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواستار اقدام کنگره این کشور در اخراج ترکیه از ناتو شد.

 به نقل از صفحه رسمی فیس بوک کمیته ملی ارامنه آمریکا، "تولسی گابارد" این قانونگذار کنگره روز گذشته (دوشنبه) پیش‌نویس لایحه‌ای را به مجلس نمایندگان آمریکا  ارائه داد که در آن خواستار اخراج ترکیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده است.

در این لایحه ضمن مطرح کردن برخی اتهامات علیه آنکارا عنوان شده است که ترکیه آشکارا از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ حمایت می کند.

کمیته ملی ارامنه آمریکا نیز اعلام کرد که جنگنده‌های  اف –۱۶ ترکیه در حملات در قره باغ و قلمرو ارمنستان  حضور داشته اند این در حالی است که رئیس‌جمهور آذربایجان این مسئله را رد کرده است.

اوضاع در منطقه قره باغ از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند. به رغم گذشت بیش از ۱۰ روز از اجرای توافق آتش بس میان باکو و ایروان در نشست مسکو، طرفین درگیری به حملات خود ادامه داده و یکدیگر را به هدف گیری مناطق غیرنظامی متهم کرده‌اند. 

همزمان با تداوم درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، اعضای شورای امنیت سازمان ملل ضمن بررسی مناقشه قره‌باغ خواستار اجرای توافق‌ آتش‌بس و احترام طرفین به آن شدند.

دو طرف درگیر در مناقشه قره‌باغ از تداوم تبادل آتش پراکنده میان طرفین طی شب گذشته و صبح سه‌شنبه در مرزهای این منطقه خبر دادند اما صدای انفجار و حمله هوایی در مرکز قره باغ شنیده نشد.

در همین حال خبرگزاری ارمنستانی آرمن پرس و خبرگزاری فرانسه گزارش داد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل اواخر روز گذشته در مورد لزوم تضمین اجرای آتش‌بس در قره‌باغ تبادل نظر کردند.

اعضای شورای امنیت همچنین از ایروان و باکو خواستند تا به توافقنامه آتش‌بس جدید میان طرفین احترام بگذارند.  / ایرنا

کپی