اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
وزیر نیرو:

طرح‌های خوبی در حوزه تأمین آب روستایی در حال اجرا است/امسال همه کشور برنامه سازگاری با کم آبی دارند

طرح‌های خوبی در حوزه تأمین آب روستایی در حال اجرا است/امسال همه کشور برنامه سازگاری با کم آبی دارند

وزیر نیرو از تامین آب شرب ۱۵۰ هزار روستایی در منطقه چابهار تا پایان سال ۹۹ خبر داد و گفت: خوشبختانه طرح‌های خوبی به ویژه درحوزه تأمین آب روستایی در حال اجرا است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم جمعیت قابل‌توجهی از هموطنان روستایی از شبکه آب شرب پایدار و سالم برخوردار شوند.

 رضا اردکانیان روز سه‌شنبه ‌بعد از حضور در کمیسیون عمران مجلس در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: حضور در جلسات کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون‌های عمران، انرژی و کشاورزی جزو برنامه‌های وزارتخانه محسوب می‌شود و این مساله فرصتی است تا از طریق نمایندگان که در تماس مستقیم با مردم هستند، موضوعات و مشکلات استان‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

وزیر نیرو افزود: در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس نیز سوالات تعدادی از نمایندگان مجلس درباره پروژه‌های آب و فاضلاب شهرستان‌های داراب، زرین دشت، چابهار، رامیان و تالش مطرح شد و این مسائل مورد بحث و بررسی قرار گرفت، خوشبختانه طرح‌های خوبی به ویژه در حوزه تأمین آب روستایی در حال اجرا است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم جمعیت قابل‌توجهی از هموطنان روستایی از شبکه آب شرب پایدار و سالم برخوردار شوند.

اردکانیان با اشاره به مشکلات شهرستان چابهار در حوزه آب و فاضلاب تصریح کرد: وزارت نیرو در چند سال اخیر اقدامات خوبی را در حوزه تأمین آب شرب انجام داده و امیدواریم تا پایان سال ۹۹، ۱۵۰ هزار نفر از روستاییان این منطقه از آب شرب برخوردار شوند.


امسال همه کشور برنامه سازگاری با کم آبی خواهد داشت
وزیر نیرو گفت: تاکنون برنامه سازگاری با کم آبی برای ۱۱ استان نهایی شده و تاپایان سال این امر برای کل کشور محقق خواهد شد.

 "رضا اردکانیان" افزود: تدوین این برنامه کمک موثری در حفظ منابع آبی است و نیز روش مصرف آب مطابق نیاز هر منطقه را مشخص خواهد کرد.

وی به الگوی کشت و مبنای تخصیص آن اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: تولید این الگو با همکاران جهاد کشاورزی است که ‌اینک آماده شده و در مرحله استقرار و پیاده‌سازی است و در اصفهان کار آغاز شده و این اقدام مستلزم اقدام های بین بخشی است.
اردکانیان افزود: آنچه آسیب رسانده ماهیت بخشی ساختار است که ضرورت دارد کار بین بخشی توسعه یابد. وزیر نیرو درباره طراحی آب شیرین کن‌های شهرهای جنوبی کشور گفت: با وجود تغییر اقلیم و خشک بودن کشور در شمال و جنوب به منابع خدادادی آب دریا دسترسی وجود داردمنابع و مصارف ۱۷ استان کشور در منطقه مرکزی و حاشیه جنوبی برای استفاده از آب دریا بررسی شده است .

وی اضافه کرد: تاکنون به میزان ۲۶ میلیارد متر مکعب مجوز برداشت آب بدون نمک‌زدایی به استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان داده شده و علاوه بر این مجوز ۴.۴ میلیارد متر مکعب نمک‌زدایی به این استان‌ها اعطا شده است.
وی افزود: شیرین کردن آب با هر قیمتی برای مصرف شرب توجیه‌پذیر و لازم است در هر طرحی ملاحظه های زیست محیطی هم دیده شود.
اردکانیان درباره اصلاح الگوی مصرف برق خاطرنشان کرد: ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۹.۷ درصد روستاها از نعمت برق برخوردارند که به منظور تاب‌آوری لازم است الگوی مصرف رعایت شود.
وزیر نیرو گفت: امسال اصلی ترین دستاورد در بخش برق این است که اوج بار را در تابستان کاهش داده و از سرمایه گذاری چند صد هزار میلیارد تومانی برای ساخت نیروگاه‌ها در جبران کمبود برق در زمان اوج بار جلوگیری شد./ایرنا


 

کپی