اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

آیا دهان‌شویه، نخ دندان و شامپوی کودک ویروس کرونا را از بین می‌برند؟

آیا دهان‌شویه، نخ دندان و شامپوی کودک ویروس کرونا را از بین می‌برند؟

همچنان که دنیا در صدد تولید واکسن کووید-۱۹ است، محققانی از دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده شستشوی بینی و دهان را با موادی مانند دهان‌شویه و شامپو یک درصدی کودک برای کاهش سرعت انتشار کروناویروس و غیر فعال ساختن آن، مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش هلث نیوز، نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد، دهان‌شویه و شامپوی کودک که محصولات رایج و بدون نسخه هستند بر سارس-کوو-۲ ( SARS-CoV-۲) ویروس ایجادکننده بیماری کووید-۱۹ تاثیرگذار هستند.

این گروه پژوهشی، محصولات مختلفی ازجمله شامپوی یک درصدی کودک و مواد پاک‌کننده دهان و دندان را آزمایش کردند تا دریابند چگونه هرکدام میزان ویروس کرونا را در دهان بیمار کاهش می‌دهند.

نتایج تحقیقات آنان نشان می‌دهد که بیشتر این محصولات در کمتر از دو دقیقه ذرات ویروس را به‌طور موثر از بین می‌برند. محققان امیدوارند که با استفاده از این محصولات احتمال ابتلا به کووید-۱۹ از طریق افراد مبتلابه دیگران نیز کاهش یابد.

کریگ مایرز، استاد برجسته میکروب‌شناسی، ایمونولوژی، زایمان و زنان می‌گوید: "درحالی‌که منتظر تولید واکسن هستیم، روش‌هایی برای کاهش انتقال نیز موردنیاز است. محصولاتی که ما آزمایش کردیم به‌راحتی در دسترس هستند و اغلب به‌عنوان بخشی از برنامه روزمره مردم محسوب می‌شوند. "

وی تاکید کرد: دهان‌شویه و شامپوی کودک ۹۹.۹ درصد ویروس‌های کرونا را غیرفعال می‌کنند.

مایرز و گروه وی واکنش ویروس‌ها، هنگام شستشو و استفاده از دهان‌شویه در دهان و بینی بررسی کردند. مقامات بهداشتی اعلام کردند که این دو مکان نقاط اصلی ورود و خروج ویروس کووید-۱۹ به بدن انسان است و به همین علت بر استفاده از ماسک تاکید می‌شود.

محققان از بین رفتن ویروس در مدت‌زمان ۳۰ ثانیه، یک دقیقه و دو دقیقه را با محصولات پاک‌کننده ارزیابی کردند.

مایرز توضیح می‌دهد که پوشش بیرونی ویروس‌ها و سارس-کوو-۲ ( SARS-CoV-۲ ) ازنظر ژنتیکی به یکدیگر شبیه هستند و نتایج نشان می‌دهد ویروس کووید-۱۹ نیز پس از قرار گرفتن در معرض مواد شوینده غیرفعال می‌شود.

محلول شامپوی کودک یک‌درصدی پس از دو دقیقه تماس بیش از ۹۹.۹ درصد ویروس کرونا را غیرفعال کرده است.

پژوهشگران اشاره کردند: پزشکان که به‌طور منظم با بیماران آلوده تماس دارند، اغلب از شامپوی کودک برای شستشوی سینوس‌های خود استفاده می‌کنند.

نتایج نشان می‌دهد که چندین محصول دهان‌شویه و غرغره ۹۹.۹ درصد ویروس‌های کرونا را فقط پس از ۳۰ ثانیه غیرفعال می‌کند. لازم به ذکر است، برخی از این شوینده‌ها ۹۹.۹۹ درصد ویروس کرونا را متوقف کردند.

مایرز اضافه می‌کند: "افرادی که آزمایش کووید-۱۹ آنان مثبت است و در قرنطینه خانگی بسر می‌برند، ممکن است انتقال‌دهنده ویروس به افرادی باشند که با آنان زندگی می‌کنند. "

وی ادامه داد: "مشاغل خاصی ازجمله دندان‌پزشکان و سایر کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در معرض خطر دائمی ابتلا به کرونا هستند. برای تعیین کارایی این محصولات بر کاهش میزان ویروس کووید-۱۹ در افرادی که مشاغل پرخطر دارند و ممکن است هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه ویروس را گسترش دهند، آزمایش‌های بالینی لازم است. "

وی خاطرنشان کرد:"حتی اگر استفاده از این راه‌حل بتواند انتقال را تا ۵۰ درصد کاهش دهد، تاثیر زیادی بر کاهش ابتلا به این بیماری خواهد گذاشت. "

پژوهشگران در حال حاضر به دنبال گسترش تحقیقات خود در آزمایش‌های بالینی بیماران مبتلابه کووید-۱۹ مثبت هستند.

نتایج این تحقیق در مجله ویروس‌شناسی پزشکی منتشرشده است.

 

دهان شویه و نخ دندان موجب غیر فعال شدن کروناویروس می شود

طبق نتایج یک مطالعه جدید، دهان شویه ها و نخ دندان توانایی غیرفعال کردن کروناویروس را در انسان دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج مطالعات محققان مؤسسه ایالتی سرطان پنسیلوانیا نشان می‌دهد که برخی از این محصولات در کاهش میزان ویروس در دهان بعد از ابتلاء به عفونت مفید هستند و می‌توانند به کاهش گسترش کروناویروس کمک کنند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند چندین نمونه از شستشودهنده های بینی و دهان توانایی زیادی در خنثی سازی ویروس کرونا دارند، که نشان می‌دهد این محصولات ممکن است پتانسیل کاهش انتشار میزان ویروس توسط افراد آلوده به کروناویروس را داشته باشند.

حفره‌های بینی و دهان از نقاط اصلی ورود و انتقال ویروس کرونا به انسان هستند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند محلول شامپوی کودک ۱٪ که اغلب توسط پزشکان سر و گردن برای شستشوی سینوس‌ها تجویز می‌شود، بعد از دو دقیقه تماس بیش از ۹۹.۹ درصد ویروس کرونا انسانی را غیرفعال کرد.

چندین محصول دهانشویه و غرغره دهان نیز در غیرفعال سازی این ویروس عفونی مؤثر بودند. در بسیاری از افراد پس از فقط ۳۰ ثانیه از زمان تماس بیش از ۹۹.۹ درصد ویروس غیرفعال شد و در برخی دیگر نیز پس از ۳۰ ثانیه ۹۹.۹۹ درصد ویروس غیرفعال شد.

به گفته محققان، نتایج حاصل از دهان شویه ها حاکی از تأثیرگذاری آنها در کاهش انتشار کروناویروس است.

محققان معتقدند استفاده از دهان شویه ها قبل از بیرون رفتن از منزل و بعد از بازگشت به منزل می‌تواند احتمال گسترش کروناویروس را تا ۵۰ درصد کاهش دهد./ ایسنا و مهر

آیا دهانشویه حریف کرونا می‌شود؟

احتمال مهار کرونا با دهان‌شویه‌ چقدر است؟

از بین رفتن ویروس کرونا با دهانشویه تکذیب شد

دهانشویه محلول ید در پیشگیری از کرونا تاثیری ندارد

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی