اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

ادعای مقامات رژیم صهیونیستی درباره اعلام توافق صلح میان سودان و اسرائیل ظرف ساعات آتی

ادعای مقامات رژیم صهیونیستی درباره اعلام توافق صلح میان سودان و اسرائیل ظرف ساعات آتی

رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.

 به نقل از القدس العربی، رسانه های عبری زبان به نقل از مقامات ارشد صهیونیستی که نامشان فاش نشده، اعلام کردند انتظار می رود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این مساله را به زودی اعلام کند.

این منابع اعلام کردند، بیانیه ای که ترامپ اعلام خواهد کرد ظرف چند روز صادر می شود و چه بسا این اتفاق طی امروز( سه شنبه) یا فردا( چهارشنبه ) اتفاق بیفتد.

به گفته این منابع، سودان هم به توافق موسوم به "ابراهیم" که تاکنون شامل امارات و بحرین بوده خواهد پیوست و در چارچوب همان توافق نامه، سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف خواهد شد و کمک های آمریکایی به این کشور صورت خواهد گرفت.

این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی موافقت سودان با پرداخت مبلغ 335 میلیون دلار به قربانیان و خانواده های قربانیان حمله تروریستی به یواس‌اس کول نیروی دریایی آمریکا خبر داد و گفت که به محض پرداخت این مبلغ سودان از فهرست تروریسم حذف خواهد شد.

ترامپ اما در این اظهارات اشاره ای به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نکرد.


23 سپتامبر ، عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی در سودان گفت که مذاکرات وی با مقامات آمریکایی در سفرش به امارات پیرامون موضوعاتی از جمله صلح با رژیم صهیونیستی بوده است.

در آن زمان گزارش رسانه های عبری و آمریکایی حاکی از آن بود که خارطوم موافقت کرده درصورت حذف سودان از لیست "کشورهای حامی تروریسم"  و دریافت میلیاردها دلار کمک آمریکا، روابط خود را با تل آویو عادی کند.

اما فیصل محمد صالح، وزیر اطلاعات سودان و سخنگوی دولت اخیراً بحث و تبادل نظر هیئت سودانی در امارات درباره مسئله عادی سازی با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد.  / ایسنا

کپی