اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کشف تصویر باستانی یک گربه در «پرو»
کارشناسان یک تپه‌نگاره عظیم  تصویر یک گربه را در کشور «پرو» و در نزدیکی خطوط نازکا کشف کردند.  کارشناسان معتقدند این تصویر جدید می‌تواند اطلاعات کامل‌تری درباره خطوط نازکا که مشهورترین تپه‌نگاره‌های امریکای لاتین هستند، فراهم کنند. این تپه‌نگاره که قدمتش به ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‎‌گردد در جریان ایجاد دسترسی بهتر به یکی از تپه‌های نزدیک خطوط نازکا کشف شد. خطوط نازکا که از سال ۱۹۹۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌، شامل صدها تپه‌نگاره می‌شوند که با برداشتن سنگ و نمایان شدن بخشی از زمین که با سایر قسمت‌ها تضاد رنگی ایجاد می‌کنند به وجود آمده‌اند.
 
 
---
 
سند پردردسر علیه «بایدن»
افشاگری یک قانونگذار اوکراینی درباره تماس‌های تجاری پسر «جو بایدن» آن هم سه هفته مانده تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا، دردسر تازه‌ای را برای کمپین دموکرات‌ها به وجود آورده است.
«آندری درکاچ» اوکراینی در پیامی فیسبوکی در حالی که از اطلاعات این لپ تاپ به عنوان سند فساد خانواده بایدن نام برده؛ نوشت: اینها آخرین شواهد یا آخرین لپ‌تاپ نیست. این دومین آنها است و حالا برای بررسی در اختیار نیروهای اجرای قانون اوکراین قرار دارد. روزنامه نیویورک پست نیز به تازگی ایمیل‌ها و تصاویری را منتسب به همین پرونده منتشر کرده است که گفته می‌شود این مدارک توسط «رودی جولیانی»، وکیل شخصی دونالد ترامپ در اختیار این روزنامه قرار گرفته است. «دونالد ترامپ» نیز از این آب گل آلود ماهی گرفته و در توئیتی برد بایدن را زیر سؤال برده و با تأکید بر شکست رقیب، نوشته: «جو 10 درصدی»!
 
 
---
 
 
بنن: ترامپ ۲۰۲۴ بازمی‌گردد
استیو بنن، استراتژیست ارشد سابق دونالد ترامپ در پیش‌بینی جالب توجهی گفت که دونالد ترامپ پیروز انتخابات سوم نوامبر خواهد بود. اما اگر در انتخابات شکست بخورد، چهار سال بعد دوباره برای ورود به کاخ سفید تلاش خواهد کرد. وی با این حال مدعی شد، نتایج رقابت کنونی که «بسیار نزدیک‌تر از آن چیزی است که گزارش می‌شود»، ممکن است منجر به چالشی جدی برای امریکا شده و نتیجه انتخابات به دیوان عالی کشیده شود و «به این زودی‌ها حل و فصل نشود.»
 
 
---
 
 
کشف 5 گور دسته جمعی در لیبی
هیأت عمومی جست وجو و شناسایی مفقودان وابسته به دولت لیبی، 5 گور دسته جمعی در شهر «ترهونه» در جنوب طرابلس کشف کرده است.
به گفته سخنگوی این هیأت، 12 جسد کشف شده همه مرد هستند. وی افزود: عملیات جست و جو در این شهر ادامه دارد چراکه بسیاری از گورهای جمعی در این منطقه پیدا شده‌اند.
 
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 40 میلیون و 366 هزار و 534 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 119 هزار و 455 نفر بود. امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 8 میلیون و 388 هزار و 13 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 224 هزار و 732 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 7 میلیون و 552 هزار و 262 مبتلا و 114 هزار و 670 قربانی در جایگاه دوم کرونایی ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 235 هزار و 344 نفر مبتلا و 153 هزار و 905 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 415 هزار و 316 مبتلا و 24 هزار و 366 قربانی کووید 19 دارد. آرژانتین هم با 989 هزار و 680 مورد ابتلا و 26 هزار و 267 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی