اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

چهاردهمین گروه از ماهواره‌های استارلینک به فضا رفت

چهاردهمین گروه از ماهواره‌های استارلینک به فضا رفت

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» ۶۰ ماهواره دیگر را که چهاردهمین گروه از ماهواره های استارلینک محسوب می شوند، به فضا پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این ۶۰ ماهواره برای تکمیل شبکه ماهواره های باندپهن استارلینک شرکت فضایی اسپیس ایکس به فضا پرتاب شدند.

این پرتاب ساعت ۸:۲۵ دقیقه صبح یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی EDT با راکت «فالکون ۹» از «مجموعهٔ پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی» در فلوریدا صورت گرفت.

با پرتاب این ۶۰ ماهواره، شمار ماهواره های استارلینک که اکنون در مدار زمین قرار دارند به حدود ۸۰۰ ماهواره می رسد. ماهواره های استارلینک در ارتفاع حدود ۳۴۰ مایلی (۵۴۷ کیلومتری) بالای سطح زمین می چرخند. این در حالی است که «خط کارمان» - یک خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۶۲ مایلی (حدود ۱۰۰ کیلومتری) از سطح زمین‌ و ایستگاه بین المللی فضایی در ارتفاع ۲۵۰ مایلی (۴۰۲ کیلومتری) زمین قرار دارد.

پس از انجام پرتاب قبلی ماهواره های استارلینک که ششم اکتبر (۱۵ مهر) انجام شد، «الون ماسک» بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس اظهار داشت: این پرتاب به زودی اجازه می دهد تا «یک آزمایش عمومی نسبتاً گسترده» در شمال آمریکا و به امید خدا در جنوب کانادا انجام شود. سایر کشورها به محض اینکه تاییدیه قانونی را دریافت کردیم، می توانند از این رویه پیروی کنند.

این شرکت اعلام کرد: امدادگران شرایط اضطراری در شمال ایالت واشنگتن از خدمات استارلینک در مناطق آتش سوزی استفاده کرده اند. اسپیس ایکس در وب سایت رسمی خود نوشت: روشی که امدادگران شرایط اضطراری از استارلینک در این زمینه استفاده کرده اند، نمایانگر بهترین عملکرد استارلینک در مناطق دورافتاده یا روستایی است که به اتصال اینترنت دسترسی ندارند. شبکه استارلینک هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما با رشد این شبکه، پوشش دهی ما نیز افزایش می یابد.

ماهواره‌ های «استارلینک»  بخشی از برنامه اسپیس ‌ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است. این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «الون ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را به عنوان یک سیستم پهنای باند ارزان‌ قیمت که می‌تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند، به ثبت رساند.

البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و در این میان، آمازون و فیسبوک نیز طرح‌هایی را برای اینترنت‌رسانی دنبال می‌کنند./ایرنا

کپی