اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

فرماندار خدا آفرین به «ایران» خبر داد:

اصابت 50 خمپاره به مناطق روستایی «خدا آفرین» از آغاز جنگ قره باغ

اصابت 50 خمپاره به مناطق روستایی «خدا آفرین» از آغاز جنگ قره باغ
زهره افشار خبرنگار

رد و بدل شدن آتش خمپاره در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» صحنه‌ای است که حدود 20 روز است که ساکنان مناطق مرزی ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان شاهد آن هستند. صدای انفجار خمپاره این روزها جزئی از زندگی روستاییان اطراف «اصلاندوز» اردبیل و «خدا آفرین» آذربایجان شرقی شده و آرامش و خواب را از چشمان آنها گرفته، خمپاره‌هایی که مرز نمی‌شناسند و هراز گاهی به زمین‌های کشاورزی و حتی خانه‌های ساکنان روستاهای مرزی این دو استان اصابت می‌کنند.

 آتش جنگ در این منطقه حتی پس از توافق آتش بس در مذاکرات روز 18 مهر ماه جاری میان وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو خاموش نشده و مردم مناطق مرزی ما نگران هستند که آتش این جنگ گریبان آنهارا نیز بگیرند و این در شرایطی است که کرونا مردم را در تنگنا قرار داده و شرایط دور شدن آنها از منطقه را سخت کرده است. «علی امیری راد» فرماندار شهرستان خدابنده آذربایجان شرقی در گفت‌و‌گو با «ایران» اعلام کرد: دیروز، جمعه کمی اوضاع در روستاهای اطراف خدابنده آرام‌تر شده است. وی با اشاره به اینکه روز پنجشنبه شدت درگیری‌ها در منطقه مورد مناقشه قره باغ شدت بیشتری داشت، افزود: روز پنجشنبه گذشته از ساعت 11 صبح تا 16 حدود 10 خمپاره به زمین‌های روستایی این شهرستان اصابت کرده بود. وی تصریح کرد: از 20 روز پیش که آتش جنگ در این منطقه روشن شده تاکنون بیش از 50 خمپاره عمدتاً به مناطق غیر مسکونی و مرزی رود ارس و 2 روستای «پرویزخانلو» و «قلی‌بیگلو » در حوالی شهرستان خداآفرین اصابت کرده است. فرماندار خدابنده خاطرنشان کرد: البته چند خمپاره نیز به واحدهای مسکونی این دو روستا اصابت کرده بود که در زمان اصابت خمپاره خالی از سکنه بودند. اصابت خمپاره به روستای پرویزخانلو موجب فرو ریختن شیشه به سرو صورت یک بچه شد که حال عمومی اش البته مناسب است همچنین یک مرد 70 ساله به‌دنبال اصابت خمپاره در روستای قلی بیگلو به یک واحد مسکونی از ترس پا به فرار گذاشت که منجر به مصدومیت او شده است. وی خاطرنشان کرد: مصدومیت این دو نفر به هیچ وجه به‌دلیل ترکش خمپاره نبوده ولی اگر واحدهای مسکونی خالی از سکنه نبود ممکن بود ساکنان مصدوم شوند. به گفته وی بخش‌هایی از چند واحد روستایی در این منطقه تخریب شده است.
فرماندار خدا آفرین گفت: حدود 20 روستای آذربایجان شرقی در این منطقه و در نزدیکی مرز و رودخانه ارس واقع شده است. به گفته امیری راد فاصله بسیاری از این روستا‌ها تا مرز به اندازه عرض رودخانه ارس است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامی برای جابه‌جایی ساکنان این روستاها انجام شده توضیح داد: روستاییان این منطقه عمدتاً دامدار هستند و روحیه‌شان به گونه‌ای است که خود را مرزدار می‌دانند وتمایلی به دور شدن از این منطقه ندارند. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اقدامات وزارت امور خارجه برای دور نگه داشتن آتش جنگ از مناطق مرزی ایران ما هم از طریق مرزبانی هشدار‌های لازم را به طرفین درگیر داده‌ایم. وی تأکید کرد: جان مردم صبور این منطقه مهم‌ترین اولویت ماست ولی فعلاً جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.


 

کپی