اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

خطر جدی درمان دیرهنگام سرطان پستان در روزهای کرونایی

خطر جدی درمان دیرهنگام سرطان پستان در روزهای کرونایی

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر اهمیت توجه به درمان بیماری‌هایی همچون سرطان پستان در بحران‌های طولانی‎مدت، گفت: در بسیاری مواقع بیماران دیر و در مراحلی مراجعه می‌کنند که تومور متاستاز دوردست داده و پزشک درمانگر نمی‌تواند کارها را به راحتی انجام دهد.

دکتر علی یعقوبی همزمان با آغاز هفته ملی سلامت زنان اظهار کرد: در پاندمی کووید-۱۹ آمارهای رسانه فقط مرگ و میر مستقیم ناشی از کرونا را ذکر می کند و هیچ گاه آمار غیرمستقیم را که ممکن است ناشی از عدم پیگیری درمان سایر بیماری های مزمن به دلیل ترس از کرونا باشد، ذکر نمی کند، بنابر این ضرورت دارد وقتی بحرانی بیشتر از دو تا سه ماه ماندگار می شود، تمام امور تشخیصی طبق اصول و ضوابط انجام شود.
 

احتمال ابتلای یک مرد به سرطان پستان از هر صد مورد

وی با هشدار نسبت به بروز سرطان پستان در مردان عنوان کرد: اغلب تصور می کنند این نوع سرطان فقط در جنس مونث اتفاق می افتد، اما این عقیده اشتباه است، چراکه مشخص شده یک درصد سرطان های پستان در مردان رخ می دهد.

وی با تاکید بر لزوم بررسی هر توده ای که در جنس مذکر در بافت سینه دیده احساس می شود، گفت: اینکه آقایان با لمس توده داخل اندام دنبال هیچ اقدام تشخیصی نروند، منطقی نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه خطاب به مردان و زنان اظهار کرد: اگر شجره نامه ژنتیکی قوی از لحاظ ابتلا به سرطان دارید و توده ای داخل بافت پستان لمس می کنید، حتما باید بررسی شود. وی با بیان اینکه روش بررسی در مردان معمولا سونوگرافی است، گفت: اما در مورد زنان به علت شیوع بالا نیاز است تمام روش های تشخیصی اعم از سونوگرافی، ماموگرافی و ام آر ماموگرافی را مدنظر قرار دهیم.

دکتر یعقوبی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال پیش سن شایع ابتلا، ۵۰ تا ۶۰ سال عنوان می شد، افزود: امروزه این سن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به علت تغییرات اپیدمیولوژیک، در سراسر دنیا سن شایع ابتلا ۳۵ تا ۴۰ سال اعلام می شود و به نظر می رسد جامعه ایرانی هم از این تغییر تبعیت می کند.


درد در بافت پستان، نشانه هشدار دهنده مطرحی نیست

عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه، تصریح کرد: هرگونه تغییر رنگ در بافت پستان، لمس توده داخل اندام، فرورفتگی نوک پستان یا ترشحات خون آلود از جمله نشانه های هشداردهنده این بیماری محسوب می شود.

وی ادامه داد: لمس توده در محدوده زیربغل نیز به عنوان لنف هایی که با بافت پستان مرتبط است، علامت مهمی به شمار می رود.

دکتر یعقوبی با اشاره به اینکه در بسیاری از مواقع درد در بافت پستان برای بیماران حائز اهمیت است، گفت: به نظر می رسد درد به عنوان نشانه هشدار دهنده آنچنان مطرح نیست. تغییرات هورمونی که در طول سیکل های قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد باعث می شود فرد دردی را تجربه کند که در بسیاری از مواقع نشانه بیماری نیست.


جراحی های زیبایی موجب بروز سرطان می شود؟

فوق تخصص اوروآنکولوژی، عنوان کرد: تمام عواملی که به عنوان ریسک فاکتور این بیماری شناخته می شود،  به تایید علمی رسیده است. اما هنوز بررسی ها، مطالعات و مقالات روز دنیا نشان نداده اند که ارتباطی بین انجام ماموپلاستی، لیزر، اپیلاسیون و بروز سرطان پستان وجود دارد.

دکتر یعقوبی ادامه داد: نکته مهم این است که پس انجام ماموپلاستی یا جراحی زیبایی بافت پستان، انجام برخی اقدامات تشخیصی و ماموگرافی مشکل می شود. حتی برخی بیماران توده هایی را در بافت سینه لمس می کنند و آن را به اشتباه مرتبط با این اعمال جراحی می دانند، به همین دلیل دیرتر به پزشک مراجعه می کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، افرادی که ماموپلاستی می کنند حتما باید به یاد داشته باشند هر نوع توده ای نیاز به بررسی دارد.


«زمان» در درمان سرطان پستان حرف اول را می زند

دکتر یعقوبی با پیچیده خواندن روند درمان سرطان پستان، اظهار کرد: جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی روش های درمانی تایید شده این بیماری هستند. این تصور غلط وجود دارد که تنها راه درمان اکثر سرطان ها، جراحی است؛ ممکن است درمان اصلی جراحی باشد اما در بسیاری مواقع درمان اولیه نیست.

وی ادامه داد: با درمان هایی غیر از جراحی می توان سایز توده ها را کوچک کرد تا امکان انجام جراحی زیباتری وجود داشته باشد و ارگان زنانه حفظ شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان با اشاره به اینکه هر کدام از این سه روش درمان بر اساس شرایط برای بیماران استفاده می شود، افزود: هورمون درمانی هم روش دیگری است که منحصرا برای درمان سرطان پستان کاربرد دارد چون بافت سینه وابسته به هورمون های زنانه است./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

چربی‌های شکمی؛ عامل ابتلای زودهنگام زنان به سرطان پستان

سرطان پستان؛ نخستین علت مرگ زنان ایران و جهان

لیزر و اپیلاسیون تاثیری در بروز سرطان پستان ندارد

ابتلا به سرطان پستان محدودیت سنی ندارد

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی