اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

حدود 821 میلیون نفر در سراسر جهان با بحران گرسنگی روبرو هستند

حدود 821 میلیون نفر در سراسر جهان با بحران گرسنگی روبرو هستند

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که حدود 821 میلیون نفر در سراسر جهان و به طور عمده در مناطق درگیری با بحران قحطی و گرسنگی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار آناتولی به نقل از داده‌های برنامه جهانی غذا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سازمان ملل متحد سوءتغذیه، دسترسی به غذای مغذی و منظم و قحطی به ویژه در کشورهای آفریقایی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها قرار دارد.

بر اساس این داده‌ها 462 میلیون فرد بالغ در جهان از بحران سوءتغذیه و قحطی رنج می‌برند. بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از 205 میلیون کودک زیر پنج سال دسترسی منظم به غذا نداشته و در رشد وزن و قد آنها اختلال به وجود آمده است. همچنین 45 درصد از این کودکان نیز به دلیل سوءتغذیه یا قحطی جان خود را از دست می‌دهند.

قاره آفریقا از لحاظ میزان مرگ و میر ناشی از قحطی بالاترین میزان را دارد. تحمین زده می‌شود حدود 256 میلیون نفر در این قاره با معضل قحطی مقابله می‌کنند و حدود 31 درصد جمعیت این قاره با مشکل سوءتغذیه روبه رو هستند. بیم آن می‌رود که این میزان به دلیل ویروس کرونای جدید (کووید-19) و تغییرات آب‌و‌هوایی افزایش یابد.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل متحد در قاره آسیا نیز حدود 500 میلیون نفر از گرسنگی رنج‌ می‌برند. نه کودک از هر ده کودک که اختلال رشد در وزن و قد دارند در قاره آسیا و آفریقا به سر‌ می‌برند. همچنین سه کودک از هر چهار کودک چاق در جهان در این دو قاره زندگی می‌کنند.

- گرسنگی بیشتر به کشورهای آفریقایی آسیب وارد کرده است

حدود 821 میلیون انسان در جهان با گرسنگی مبارزه می‌کند که 60 درصد از این تعداد در مناطق درگیری به سر می‌برند.

بنا به داده‌های شاخص جهانی گرسنگی در سال 2020 میلادی، شش کشور در قاره آفریقا، سه کشور در قاره آسیا و یک کشور در قاره آمریکا در جدول ده کشور اول دارای بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از گرسنگی در جهان قرر دارند.

جمهوری آفریقای مرکزی که با قحطی، خشک‌سالی، درگیری‌ها و بحران اقتصادی مواجه است، در صدر این جدول قرار دارد. 53 درصد جمعیت این کشور به حد کافی به غذا دست‌رسی ندارند. در پی این کشر نیز یمن که از جنگ رنج می‌برد، با میزان 45.9 درصد در رده دوم این لیست قرار دارد.

در کشورهای آفریقا 44.2 درصد جمعیت چاد، 41.4 درصد جمعیت ماداگاسکار، 38.1 درصد زامبیا، 34.9 درصد زیمبابوه، در کشورهای آسایی نیز 37.6 درصد جمعیت تیمور شرقی، 33.8 درصد جمعیت افغانستان و 34.7 درصد جمعیت کشور هائیتی در قاره آمریکا با معضل گرسنگی مواجه هستند.

کپی