اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

افزایش انزجار علیه آسیایی-آمریکایی‌ها به علت رفتار ترامپ

افزایش انزجار علیه آسیایی-آمریکایی‌ها به علت رفتار ترامپ

براساس گزارش مقامات سازمان ملل، جرائم از روی نفرت و انزجار علیه آسیایی-آمریکایی‌ها به یک "سطح هشداردهنده" در سراسر آمریکا رسیده که بخشی از آن به این خاطر است که رئیس جمهور این کشور تعصب و رفتار تبعیض‌آمیز مجرمان را تایید می‌کند.

به نقل از بیزینس اینسایدر، این گزارش که توسط مخبرهای ویژه سازمان ملل در امور نژادپرستی و حقوق مهاجران و همچنین رئیس کارگروه این سازمان بین‌المللی درخصوص تبعیض علیه زنان امضا شده، به بیش از ۱۸۰۰ رویداد نژادپرستانه علیه آسیایی-آمریکایی‌ها از مارس تا مه ۲۰۲۰ اشاره کرده و نسبت به افزایش موج حملات نژادپرستانه و بیگانه‌هراسی به ویژه در پی پاندمی کرونا به طور جدی ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش آمده است: مقامات آمریکایی کاملا در اتخاذ اقدامات لازم برای شناسایی، نظارت و جلوگیری از رویدادهای نژادپرستانه و بیگانه‌هراسی ناکام بوده‌اند و همین امر منجر به ایجاد "حالت مصونیت از مجازات" برای میهن‌پرستان متعصب مملو از نفرت و انزجار شده است.

دموکرات‌های سنا آوریل سال جاری میلادی در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به راهنمایی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کشور اشاره کردند که توصیه کرده بود از عبارت‌هایی چون "ویروس چینی" و "ویروس ووهان" استفاده نشود چرا که چنین عبارت‌هایی تبعیض و تعصب را به روش‌هایی که جان و زندگی مردم را در معرض خشونت قرار می‌دهد، تشدید می‌کنند.

ترامپ به این توصیه بی‌اعتنایی کرد و همین یکشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت که وی این ویروس چینی و وحشتناک را شکست داده است.

آسیایی-آمریکایی‌ها نیز رویدادهای متعصبانه بیشتری را گزارش داده‌اند. بین مارس و اوت سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر از ابتدای پاندمی کرونا، رویدادهای این چنینی رخ داده و تعداد آنها به بیش از ۲۵۰۰ مورد می‌رسد.

در یکی از رویدادهای گزارش شده یک خانم ژاپنی-آمریکایی به همراه پسر دو ساله‌اش در لس آنجلس در حال پیاده‌روی بوده که یک مرد سفید پوست پنجره خانه‌اش را باز کرده و به وی گفت: وقتی پسرت بزرگ شد بهش بگو که همه اینها کار چین بوده است.

در یک رویداد دیگر، مردی در یک سوپرمارکت کوچک در پنسیلوانیا فریاد میزد: اگر شماها در کشور خودتان می‌ماندید این پاندمی رخ نمی‌داد. 

در ادامه این گزارش آمده است: ما بیشتر از افزایش سخنرانی‌های زن‌ستیزانه و از روی تنفر از جمله تحریک نفرت و بعیض نژادی در مکان‌های عمومی و آنلاین و سهم رئیس جمهور آمریکا در این نقض‌های به ظاهر مشروعیت یافته نگران هستیم.

تحقیقات قبلی نشان داده که ارتباطی میان لفاظی‌های ترامپ و افزایش جرائم از روی انزجار وجود دارد.   

/ایسنا

کپی