اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

پارک جنگلی خجیر کمربند سبز پایتخت

پارک جنگلی خجیر کمربند سبز پایتخت

اراضی جنگلکاری خجیر، ‌ترقیون و سعید‌آباد در کنار هم قرار دارند و از رمپ بزرگراه بابایی آغاز شده و تا بعد از رودخانه جاجرود ادامه دارد. در واقع کمربند سبز تهران به شمار می‌آید. ۵۰۰ هکتار وسعت دارد و به دلیل حیات وحش و‌گونه‌های بومی جانوران در اختیار اداره محیط‌زیست است. نگهداری و آبیاری این پارک جنگلی برعهده شهرداری منطقه۱۳ است.

درختان بادام‌کوهی، ارس، چنار، سپیدار، زالزالک، افرا، زبان‌گنجشک، اقاقیا، تمشک، زرشک و شیرخشت، ‌گونه گیاهی این پارک را تشکیل می‌دهند. اما‌گونه جانوری پارک جنگلی خجیر شامل بز، قوچ، میش، گراز، کفتار، پلنگ، روباه قرمز، گورکن، مارپلنگی، شتر مار و افعی شاخدار است. این بوستان اگرچه در تلطیف هوای شرق تهران نقش مؤثری دارد و کمربند سبز پایتخت محسوب می‌شود اما به دلیل همجواری‌اش با محیط نظامی برای استفاده شهروندان تجهیز نشده است. 

این پارک جنگلی از نظر تنوع جانوری و گیاهی خیلی به پارک سرخه حصار شباهت دارد و علتش هم می‌تواند به دلیل این باشد که در نزدکی پارک سرخه حصار واقع شده است و به عنوان پارک ملی و حفاظت شده شناخته می‌شود. این پارک سابقه‌ی تاریخی و طولانی دارد و به عنوان منطقه شکار ممنوع قدیمی در شرق تهران شناخته می‌شود. پارک جنگلی خجیر ازپارک‌های دیدنی تهران دارای وسعتی در حدود ۱۲۰ هکتار است و یک بوستان تفریحی و گردشگری اهالی شرق به حساب می‌آید. این پارک در بزرگراه یاسینی شرق قرار دارد./ سیری در ایران

 
 
 
کپی