اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

قدیمی‌ترین نسخه خطی عیون اخبار الرضا(ع) در مشهد رونمایی شد

قدیمی‌ترین نسخه خطی عیون اخبار الرضا(ع) در مشهد رونمایی شد

قدیمی‌ترین نسخه خطی «عیون اخبار الرضا» با قدمت حدود ۶۶۰ سال در شصت‌ و سومین سه‌شنبۀ علمی‌ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رونمایی شد.

در مراسمی که به همین مناسبت روز سه شنبه در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد رییس این سازمان گفت: این نسخه قدیمی در مخزن نسخ خطی آستان قدس رضوی، سومین نسخه از نظر قدمتِ کتابت در کشور است.

حجت‌الاسلام‌ سیدجلال حسینی افزود: کتاب «عیون اخبار الرضا» از مهم‌ترین کتاب‌ها در زمینۀ زندگانی و معارف رضوی است که توسط محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی معروف به شیخ صدوق تالیف شده است.

وی ادامه داد: خط این نسخه، متمایل به ریحان است که به دست ابراهیم‌ بن‌ علی‌ بن‌ ابراهیم طبری آملی، در سال ۷۷۶ هجری کتابت شده و اکنون در مخزن نُسخ خطی گنجینه رضوی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: مخازن جدید گنجینه‌های رضوی، به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های فرهنگی، به زودی و در ایام ماه ربیع‌الاول افتتاح خواهد شد. 

حسینی افزود: این مخازن در مساحت ۹ هزار متر مربع و در سه طبقه احداث شده است که ۳۰ تا ۴۰ سال آینده، این سازمان را از مخزن بی‌نیاز خواهد کرد.

وی ادامه داد: کتب چاپی، اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در این مخازنِ مجهز تجمیع خواهد شد و ارائۀ خدمات به مراجعان از این طریق به بهترین شکل ادامه خواهد داشت.

در ادامه این مراسم یک پژوهشگر نسخ خطی  به بیان مفاهیم ارزشمند کتاب عیون اخبارالرضا(ع) با محوریت فرهنگ، دانش، مدیریت، علم و دین پرداخت.

امیر مهدی حکیمی گفت: شیخ صدوق در دوران قدیم بدون هیچ امکانات و با مشقت‌های فراوان احادیث و روایات حضرت رضا(ع) را از منابع مختلف جمع‌آوری و در قالب کتاب عیون اخبارالرضا(ع) گردآوری کرده است.

وی ادامه داد: نسخه خطی عیون اخبارالرضا(ع) که به عنوان گنجینه ای نفیس از معارف رضوی مطرح است، ۹۵۲ روایت از امام رئوف را در دل خود جای داده است و ما باید با الگوگیری از شیخ صدوق(ره) با پژوهش در منابع مختلف علمی و دینی، سایر روایات حضرت رضا(ع) را استخراج و جمع آوری کنیم تا با این اقدام امر اهل بیت(ع) نسبت به گذشته بیشتر در جامعه احیاء شود./ ایرنا

کپی