اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

افزایش 70 درصد کشفیات مواد مخدر در گلستان

افزایش 70 درصد کشفیات مواد مخدر در گلستان

فرمانده انتظامی استان گلستان از افزایش ۷۰ درصد کشفیات مواد مخدر در گلستان در شش ماه امسال خبرداد و گفت: طی این مدت ۵ باند عمده مواد مخدر در استان متلاشی شد.

سرهنگ محمدسعید فاضل دادگر ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: درحالی‌که تا سه‌ماهه ابتدای امسال رشد ۳۶ درصدی انواع سرقت‌ها را در استان داشتیم، با اقدامات صورت گرفته توسط پلیس و ملاحظات مردم، جلوی این رشد زیاد گرفته شد و آمار سرقت در شش ماه امسال ۶ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۶۶ درصد سرقت‌ها کشف شده است، افزود: ۶۳ درصد سارقین دستگیر شده در سنین ۲۵ تا ۳۹ سال بودند و ۲۲ درصد سارقان نیز بیکار هستند.

وی با تأکید بر اینکه خانه محل مناسبی برای نگهداری طلاجات نیست، گفت: شهروندان صورت خریداری طلاجات آنها را برای نگهداری به صندوق امانات بانک‌ها بسپارند. همچنین مردم در صورت مسافرت حتماً خانه را به اقوام خود واگذار کنند تا از آن سرکشی کنند و به این اکتفا نکنند که درب ضد سرقت دارند؛ باز کردن درب‌های ضد سرقت برای مجرم حرفه‌ای خیلی سخت نیست.

فرمانده انتظامی استان گلستان تصریح کرد: طی شش ماه امسال، در ۹ مرحله ۱۷۱۹ پرونده مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان تشکیل شده که در این راستا ۱۷۲۸ نفر دستگیر شدند. طی این مدت ۲۴ فقره زمین‌خواری در سطح ۱۵۳ هزار مترمربع به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان کشف شد.

دادگر بیان کرد: امسال وقوع قتل در استان نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت: بعد از شیوع کرونا و مجازی شدن آموزش‌ها، تعداد کاربردان اینترنت در استان افزایش یافت به‌طوری‌که در حال حاضر از هر ۱۰۰ نفر در استان، ۹۴ نفر وارد اینترنت شده‌اند.

فرمانده انتظامی استان گلستان اظهار کرد: ۳۵ درصد جرائم ما در حوزه پلیس فتا مربوط به هتک حیثیت اشخاص، ۲۶ درصد برداشت غیرمجاز و ۲۴ درصد کلاهبرداری رایانه‌ای بوده است. تعداد پرونده‌های مربوط به هتک حیثیت اشخاص نسبت به سال قبل ۲۴۱ درصد افزایش، کلاهبرداری رایانه‌ای ۶۶ درصد افزایش و برداشت غیرمجاز ۶۷ درصد کاهش یافته است.

دادگر با بیان اینکه در ۶ ماه امسال ۱۲ هزار و ۵۹۱ فقره تصادف در سطح استان داشتیم، گفت: طی این مدت ۱۱ درصد کاهش فوتی‌ها و ۲۰ درصد کاهش مجروحان سوانح رانندگی را در استان داشتیم. ۲۵ درصد فوتی‌ها در تصادفات درون‌شهری و ۷۵ درصد تصادفات برون‌شهری بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ۵۱ درصد جان‌باختگان حوادث ترافیکی در شهرها راکبین موتورسیکلت و ۳۵ درصد عابرین پیاده بودند. به ترتیب عدم توجه کافی به جلو، عدم رعایت حق تقدم، تغییر مسیر ناگهانی و عدم کنترل وسیله نقلیه به خاطر تخطی از سرعت مطمئنه، مهم‌ترین علل تصادفات درون‌شهری استان بودند.

فرمانده انتظامی استان گلستان خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰۴ فقره تخلفات رانندگی در ۶ ماهه امسال به ثبت رسید که ۸۴ فقره آنها حادثه‌ساز بودند. ۱۱۱ جلد گواهینامه نیز به خاطر کسب ۳۰ نمره منفی، ضبط شدند.

دادگر بیان کرد: طی این مدت ۴۴۱ هزار تماس را با فوریت‌های ۱۰۰ پلیس داشتیم که ۴۱ درصد آنها در گرگان بود. بعد از گرگان مردم شهرهای گنبدکاووس، علی‌آباد کتول، آزادشهر و کردکوی بیشترین تماس‌ها را داشتند. بر اساس ارزیابی صورت گرفته، ۹۵ درصد شهروندان از عملکرد پلیس اعلام رضایت کردند./ ایسنا 

کپی