اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

سال 1355(نیمه اول)

محل دقیق 61 ایستگاه متروی تهران اعلام شد

محل دقیق  61 ایستگاه متروی تهران اعلام شد
حسن مجیدی

همزمان با آغاز علامت‌گذاری مسیر متروی تهران، نقشه تفصیلی این طرح 85 میلیارد ریالی و مشخصات مسیر آن منتشرشد.

  متروی تهران که در قانون آن را، راه‌آهن شهری تهران و حومه نام‌گذاری کرده‌اند در 4 خط وبه طول کلی 63 کیلومتر زیر اراضی تهران ساخته می‌شود و تهران از چهار جهت شرق، غرب، شمال و جنوب به هم می‌پیوندد. این 4 خط در مناطق مرکزی تهران به هم می‌پیوندند و مسافری که قصد دارد از شمال به شرق یا غرب برود می‌تواند در این ایستگاه‌ها پیاده شود و قطار خود را تعویض کند. مجموع ایستگاه‌های متروی تهران 61 واحد است و به‌طور کلی در هر یک کیلومتر یک ایستگاه ساخته می‌شود. مسیر دقیق 4 خط متروی پایتخت به شرح زیر است:
خط یک
این خط از شهستان پهلوی شروع می‌شود و به سوی جنوب امتداد می‌یابد، خط یک در امتداد مسیر خود از این تقاطع‌ها می‌گذرد. عباس آباد، کریمخان زند، تخت جمشید، دروازه دولت، میدان مخبرالدوله، میدان سپه، گلوبندک، میدان محمدیه.  این خط سپس به سوی جنوب غرب تغییر مسیر می‌یابد و پس از گذشتن از شوش، میدان راه‌آهن، در جنوب خیابان نواب پایان می‌یابد. این خط طرح توسعه ندارد.
 خط دو
این خط شرقی- غربی است و از نظام آباد تا میدان شهناز، میدان مهران، میدان بهارستان و میدان سپه مسیر شمالی - جنوبی را می‌پیماید و سپس به موازات خیابان سپه، میدان باغ شاه، خیابان دانشگاه جنگ، خیابان آذربایجان و بهبودی امتداد می‌یابد.
این مسیر بعداً در دو جهت امتداد می‌یابد. در شمال شرقی، نظام آباد شمالی، بوستان، گلزار، میدان هفت‌حوض نارمک و تا تقاطع بزرگراه داریوش را دربرمی‌گیرد. در غرب نیز در مسیر جاده قدیم کن تا منطقه‌ای نزدیک به آریا شهر امتداد می‌یابد.
خط ۳
این خط از مجیدیه شروع می‌شود، به چهارراه قصر و از آنجا به میدان ۲5 شهریور می‌رسد و در مسیری شرقی- غربی امتداد می‌یابد و تا تقاطع خیابان پهلوی، آریامهر پیش می‌آید.
خط ۳ سپس به سوی جنوب امتداد می‌یابد. ایستگاه‌های عمده این مسیر در تقاطع‌های کریمخان زند، تخت جمشید، حافظ، کالج و نادری قرار دارد و آخرین ایستگاه آن در خاتمه عملیات مرحله نخست، پارک شهر است. این خط در مرحله دوم به سوی جنوب ادامه می‌یابد و سراسر خیابان شاهپور را می‌پوشاند. در انتهای شاهپور، به سوی میدان راه‌آهن منحرف می‌شود و تا فرح آباد خزانه امتداد می‌یابد.
خط 4
این خط از فرح آباد شروع می‌شود، به سوی کوکا‌کولا، میدان ژاله و میدان مهران امتداد می‌یابد و سپس به سوی خیابان شاهرضا تغییر مسیر می‌دهد و در مسیر این خیابان میدان فردوسی و تقاطع کالج را می‌پوشاند و پس از گذشتن از میدان ۲4 اسفند تا بهبودی امتداد می‌یابد.این خط در مرحله دوم ساختمان مترو می‌تواند از امتداد خط ۲ تا نزدیک آریاشهر سود جوید. خط 4 در شرق، بعداً تا پادگان فرح آباد امتداد خواهد یافت.
روزنامه اطلاعات- سه‌شنبه 2 شهریور 1355
کپی
پیشنهاد سردبیر