اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

افزایش شمار دروغ‌های ترامپ در نخستین سخنرانی بعد ازابتلا به کرونا

افزایش شمار دروغ‌های ترامپ در نخستین سخنرانی بعد ازابتلا به کرونا

گروه جهان/ «دونالد ترامپ»، کمتر از یک هفته پس از ترخیص از بیمارستان، شنبه شب در بالکن کاخ سفید ایستاد و برای هوادارانش سخنرانی و ادعاهایی را مطرح کرد که رسانه‌های امریکایی آنها را به شمار دروغ‌هایی که رئیس جمهوری امریکا تاکنون گفته است، اضافه کردند.


به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، «ترامپ» تنها 10 روز پس از آنکه تست کرونای او مثبت اعلام شد، با هوادارانش دیدار کرده است که خود جای انتقاد فراوان دارد. بویژه که او در حالی در بالکن کاخ سفید ایستاد و برای حاضران در محوطه سخنرانی کرد که ماسک نزده بود و کسانی که مقابل او ایستاده بودند نیز اغلب ماسک نداشتند و فاصله اجتماعی را نیز رعایت نکرده بودند. هرچند مرکز کنترل بیماری‌ها در امریکا اعلام کرده است، کسانی که از زمان بروز اولین علائم ابتلای به کرونای آنها، 10 روز گذشته باشد، قادر به دیدار با دیگران هستند اما پزشکان تأکید می‌کنند که حتی با سپری کردن 10 روز بعد از نخستین علائم کرونا نیز باید از شرکت در جمع‌های زیاد پرهیز کرد. با این حال ترامپ، شنبه شب بدون در نظر گرفتن این توصیه‌ها سخنرانی خود را ایراد کرد. او در این سخنرانی مدعی شد ویروس کرونا در امریکا در حال ناپدید شدن است. او دیگر بار ویروس کرونا را ویروس چینی خواند و گفت: «من با قدرت روحیه امریکایی خود، بر این باور هستم که علم پزشکی قادر است این ویروس چینی را برای همیشه از بین ببرد.» این در حالی است که به گزارش «سی ان ان»، «ترامپ» همچون هر بار که در بحرانی گیر می‌افتد، دست به دروغگویی زده است. البته او پیشتر هم با دروغگویی درباره کرونا، خطر آن را کمتر از آنچه که هست، اعلام کرده بود. در حالی که اکنون، ماه‌ها است که امریکا در صدر جدول مبتلایان به کرونا قرار دارد.
«ترامپ» در این سخنرانی به «جو بایدن»، رقیب انتخاباتی خود هم حمله کرد و گفت: «بایدن حفاری‌هایی را که به شیوه فراکینگ (که محیط زیست را به خطر می‌اندازد و نوعی سرقت نفت از دیگران است)، انجام می‌شود نقد می‌کند و مدعی است که هرگز این کار را نخواهد کرد، اما خود او هم اگر در انتخابات پیروز شود، همین کار را می‌کند.» اما واقعیت آن است که «بایدن» هرگز دست به نقد گسترده درباره این نوع از حفاری‌های نفتی و گازی نزده و حتی در مواردی آشکارا گفته است که از ممنوعیت کامل این نوع حفاری حمایت نخواهد کرد.
«ترامپ» در این سخنرانی همچنین مدعی شد که «بایدن» آشوب‌طلبانی را که در اعتراضات دست به تخریب اموال عمومی می‌زنند، معترضان صلح‌طلب می نامد، در حالی که گزارش‎هایی که پیش‌تر منتشر شده، نشان می‌دهد «بایدن» همواره حامی اعتراضاتی بوده که صلح‌آمیز هستند و شورش و غارت را نکوهش کرده است.

کپی