اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

گفت و گوی اختصاصی «ایران آنلاین» با عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسن کووید 19

واکسن کرونا از ادعا تا واقعیت

واکسن کرونا از ادعا تا واقعیت
حمید حاجی‌پور گزارش نویس

آیا واکسنی برای درمان یا پیشگیری از کووید 19 که کشورهایی همچون چین و آمریکا و روسیه مدعی هستند به نتایج خوبی در این رابطه رسیده‌اند به این زودی‌ها به دست مردم می‌رسد؟ آیا می‌توان امیدوار بود که این واکسن در آینده‌ای نزدیک سایه شوم این بیماری را از سر مردم جهان بردارد؟

ایران آنلاین: در حال حاضر هفت واکسن ضد ویروس کرونا در سراسر جهان در حال مراحل آزمایش نهایی است که چهار مورد آنها از کشور چین هستند با این حال تا کنون هیچ واکسنی به طور رسمی تاییدیه استفاده را نگرفته است.

در این رابطه با دکتر حمید سوری، اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت و گویی کرده‌ایم که از نظرتان می‌گذرانیم.

آقای دکتر بنظرتان محققان به این زودی به کشف واکسن ضد کرونا دست خواهند یافت و اگر این اتفاق بیفتد چه میزان زمان صرف می‌شود تا این واکسن به دست مردم سراسر جهان برسد؟

به نظر بعید می‌رسد محققان به این زودی به واکسن آن دست پیدا کنند اگر هم پیدا کنند پس از تست‌های تخصصی برای تولید انبوه آن زمانی زیادی لازم است چرا که دستکم برای جمعیت کره زمین چند میلیارد واکسن نیاز است؛ پس کشف، تولید و توزیع آن در کوتاه مدت میسر نخواهد بود.

باید به این نکته مهم اشاره کنم که بر خلاف واکسن‌هایی که برای بیماری‌های ضد ویروسی ساخته می‌شود و گاهی هم نتیجه‌بخش است اگر در ساختار ویروس تغییر بیولوژیکی صورت بگیرد همه چیز به حالت اول برمی‌گردد و به قول معروف روز از نو می‌شود و تحقیقات بی‌نتیجه می‌ماند.

اطلاعات و یافته‌های محققان ایرانی درباره ویروس کرونا به چه میزانی است؟

اکنون تجربه ما نسبت به چند ماه پیش بسیار بیشتر شده است و اطلاعات و یافته‌های بین‌المللی و مقالاتی که در ژورنال‌های علمی و تحقیقی منتشر می‌شود و در حال حاضر به خاطر شیوع کرونا بطور رایگان در دسترس سایر محققان قرار گرفته تجارب جدیدی را در اختیار ما گذاشته است.

در بحث پیشگیری و در مان جایگاه کشورمان چگونه است؟

برخی کشورها در مبارزه با کووید ۱۹ وضعیت مناسب و برخی وضعیت بغرنجی دارند. متاسفانه کشور ما در شاخصه‌های بیولوژیک رتبه خوبی در جهان ندارد. در موضوع بهبودی یعنی نسبت جمعیت هم رتبه ۹ تا ۱۱ را داریم. کشورهایی که توانسته‌اند رتبه‌شان را ترمیم کنند به رویکرد استراتژی و راهبردی براساس پیشگیری عمل کرده‌اند تا درمان و عمدتا از تیم‌های پیشگیری بهره برده‌اند.

در کشور ما تیم‌های درمانی در کانون توجه هستند و از گروه‌های بهداشتی، کارشناسان و متخصصان در حوزه پیشگیری کمتر بهره گرفته‌ایم این در حالی است که متاسفانه سرعت انتقال اپیدمی بالاست. بنابراین سرعت در تصمیم‌گیری بر اساس شرایط بسیار مهم است و باید گرفت سرعت ویروس از ما جلوتر است و نمی‌ایستد تا ما جلسه بگذاریم و تصمیم‌گیری کنیم؛ اتلاف وقت منجر به افزایش همه‌گیری می‌شود.

به نظرتان نقاط ضعف ما در برابر مبارزه با کرونا چه بوده؟

باید به این نکته اشاره کنم که پیش از شروع پیک دوم، سفرها ۳۰ درصد افزایش یافت و نتیجه آن را چندی بعد دیدیم. حتی در مسائل شخصی همچون استفاده از ماسک با جدیت برخورد نشد. افرادی که در جامعه ماسک نمی‌زنند در واقع رفتار ضد اجتماعی دارند و احتمال ابتلا به دیگران را افزایش می‌دهند. باید با این افراد که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند برخورد قانونی شود که خوشبختانه دستور رییس جمهور  در این زمینه دستور ضرب الاجلی صادر کرده‌اند.

برای کنترل شیوع این ویروس به خصوص در فصل پاییز نیاز به چه اقدامات یا تعاملاتی است؟

در کنترل اپیدمی باید از ظرفیت‌هایمان حداکثر استفاده را ببریم، نیاز است همچون کشورهایی مثل انگلستان و آمریکا حتی از متخصصان بازنشسته دعوت کنیم تا برای کمک وارد عمل شوند. باید از ظرفیت‌های بالقوه استفاده کرد. از سویی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را فعال‌تر و برایشان سیاست‌گذاری کرد. در حال حاضر پژوهش‌هایی از سوی مراکز تحقیقاتی صورت می‌گیرد ولی پراکنده و موردی است. این بهترین فرصت برای چنین مراکزی است که بتوانند در تکالیفی که برایشان منظور می‌شود سهم بسزایی ایفا کنند.

نظرتان درباره استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه کنترل یا مطالعه کووید 19 چیست؟

می‌توانیم از تکنولوژی‌های جدید و با هزینه کمتر تحقیق کنیم و دیگر نیاز نیست از روش های سنتی این کار را انجام دهیم. به عنوان مثال اپیدمی را در یک منطقه معینی کنترل کنیم مثل کاری که کشور ایتالیا یا چین کرد. شناسایی اپیدمی باید به عنوان یک الویت در سازمان‌ها و تشکیلات قرار بگیرد و در حال حاضر همدلی و همراهی در این زمینه صورت نگرفته است.

رسانه‌ها چه نقشی می‌توانند در زمینه کنترل و پیشگیری از شیوع کرونا داشته باشند؟

متاسفانه استفاده از رسانه‌های جمعی سیستماتیک نبوده و در این میان شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به جای رسانه‌های شناسنامه‌دار وارد عمل شده‌اند و گاهی اطلاعات گمراه‌کننده و ناامید کننده تحویل مخاطبان خود می‌دهند. البته صدا و سیمای ما هم گاهی دچار لغزش می شوند به عنوان مثال چندی پیش در یکی از برنامه‌ها عنوان شده که نیش زنبور عسل برای مداوای کرونا نتیجه‌بخش است، روشی که مبنای علمی ندارد و جز منحرف کردن مخاطب نتیجه دیگری ندارد.

رسانه‌های ما هم باید اخبارشان را پالایش کنند و در این کار از کارشناسان باسواد و با تجربه در این حوزه بهره ببرند نه اینکه گاهی با تشویش اذهان مردم را ناامید یا امیدواری بی‌جهت بدهند بلکه خبرها و اطلاعات باید کارشناسی شده و به دور از هرگونه آمار غلط و گمراه‌کننده باشد.

 

کپی