اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سفیر انگلیس هم بلاروس را ترک کرد
در ادامه رویارویی‌های غربی‌ها با بلاروس، انگلیس نیز به کارکنان سفارتخانه خود در بلاروس دستور داد، خاک این کشور را ترک کنند. دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس گفته است، این اقدام در پاسخ به بلاروس در اخراج دیپلمات‌های لهستانی و لیتوانی صورت گرفته است. بلاروس پس از آن اقدام به اخراج این دیپلمات‌ها کرد که اتحادیه اروپا 40 مقام این کشور را در اعتراض به تقلب در انتخابات بلاروس، تحریم کرد. پیشتر بلغارستان، جمهوری چک، استونی، آلمان، لتونی، رومانی و اسلواکی نیز سفرای خود را از بلاروس فراخوانده بودند.
 
---
 
 
آتش‌بس در «قره‌باغ»
پس از 10 ساعت مذاکره وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، آتش‌بس بشردوستانه موقت در منطقه قره‌باغ اعلام شد.
بنابر گزارش رسانه‌های روسی، این مذاکرات که نخستین توافق دیپلماتیک دو کشور شوروی سابق در دو هفته مناقشات سنگین و بی سابقه چند دهه اخیر قره‌باغ به شمار می‌رود، از ظهر امروز به وقت محلی برقرار شد. طبق مفاد این آتش‌بس بشردوستانه که ساعت 2 بامداد نتیجه آن از سوی «سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به خبرنگاران اعلام شد دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای تبادل زندانیان و اجساد کشته شدگان توافق کردند. اما با وجود اعلام زودهنگام این صلح موقت، طرفین درگیر تا ساعتی پیش از ظهر، مواضع یکدیگر را بمباران کرده و هر یک دیگری را مقصر می‌خواندند.
 
 
---
 
زنان قربانیان اصلی بردگی مدرن
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد بیش از 29 میلیون زن و دختر در سراسر جهان به دلیل کار و ازدواج اجباری، وجه المصالحه شدن در معاملات و... قربانی فاجعه بردگی مدرن به شمار می‌روند.
«گریس فارست»، یکی از بنیانگذاران سازمان ضد برده‌داری استرالیا گفت: این آمار یعنی از هر 130 زن و دختر یکی قربانی شده است که این آمار میلیونی از جمعیت استرالیا نیز بیشتر است.
 
 
---
 
بازداشت مجدد رئیس جمهوری سابق
الماس بیک آتامبایف، رئیس جمهوری سابق قرقیزستان که بعد از اعتراض‌ها در این کشور، آزاد شد، دیگر‌بار بازداشت شد. دادگاه اعلام کرده است، پرونده وی باید دوباره مورد بازبینی قرار گیرد و به همین دلیل باید در بازداشت خانگی بماند. گزارش‌ها نیز حاکی است، پیش از انتشار این بیانیه، نیروهای امنیتی وارد عمارت رئیس جمهوری سابق این کشور شده بودند. آتامبایف متهم به فساد مالی است.
 
 
 
 
 
5 میلیون مبتلا در برزیل
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 37 میلیون و 175 هزار و 477 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 73 هزار و 673 نفر بود. امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 7 میلیون و 895 هزار و 738 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 218 هزار و 685 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 6 میلیون و 979 هزار و 423 مبتلا و 107 هزار و 450 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 57 هزار و 190 نفر مبتلا و 149 هزار و 692 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 285 هزار و 84 مبتلا و 22 هزار و 454 قربانی کووید 19 دارد. کلمبیا هم با 894 هزار و 300 مورد ابتلا و 27 هزار و 495 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
کپی