اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

وضعیت کرونا در فارس/ بهبودی ۹۰ درصد مبتلایان

وضعیت کرونا در فارس/ بهبودی ۹۰ درصد مبتلایان

روند صعودی تعداد مبتلایان و فوت شدگان بیماری کروناویروس در استان فارس، از میانه شهریور با سرعتی آرام اما به شکلی پیوسته، مسیری صعودی را داشته و علی‌رغم هشدارهای مکرر مسئولان، بررسی‌های میدانی حاکی از کاهش حساسیت به مفاد دستورالعمل‌های بهداشتی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز،دکتر عبدالرسول همتی با بیان اینکه شهرستان شیراز با فاصله بسیار نسبت به ۳۶ شهرستان دیگر فارس، در رتبه اول تعداد مبتلایان قرار دارد، گفت: شهروندان باید متوجه باشند که هیچ یک از گروه‌های سنی و جنسی در برابر این بیماری مصونیت ندارند.

بررسی‌های میدانی خبرنگاران این خبرگزاری حاکی از کاهش حساسیت‌های شهروندان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خصوصا استفاده از ماسک است؛ به طوریکه برخی از شهروندان، به‌ویژه گروه پسران جوان و افراد گروه سنی کودکان، حتی هنگام تردد در اماکن عمومی هم تمایلی به استفاده از ماسک ندارند.

براساس این بررسی میدانی، اغلب کسبه و ساکنان محله‌ها در محدوده‌های شمالغرب، جنوب شرق و جنوبی، از ماسک استفاده نمی‌کنند و اکثر قریب به اتفاق آنها، محلول‌ ضدعفونی کننده دست را همراه ندارند و چندان تمایلی به شست و شوی مکرر دستها نشان نمی‌دهند.

معتدل شدن هوا و کاسته شدن از شدت گرما در شیراز با افزایش میزان تردد شهروندان در مراکز تجاری، تفریحی طبیعی و بوستان‌ها و نقاط گردشگری و همچنین رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و ... خصوصا در روزهای پایانی هفته همراه بوده و اکثر افراد با این تصور که در جمع خانوادگی فرد بیماری وجود ندارد لذا الزامی به استفاده از ماسک نیست، تمایلی به زدن ماسک ندارند.

طی هفته‌های اخیر حجم مسافران اتوبوس درون شهری و مترو در شیراز به شکل قابل توجهی افزایش یافته و براساس بررسی میدانی خبرنگاران ایسنا، برخی از مسافران با وجود نبود امکان رعایت فاصله فیزیکی، از ماسک هم استفاده نمی‌کنند.

افزایش شمار مسافران قطارشهری و اتوبوس‌های خط واحد و اکتفای مسئولان این بخش به نصب تابلو و بنرهایی مبنی بر الزامی بودن ماسک برای مسافران و نبود هیچگونه نظارتی بر آن، بر روند افزایشی شیوع بیماری کروناویروس تاثیرگذار بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بیش از نصف شهرستان‌های فارس شرایط قرمز کرونایی را تجربه می‌کنند، نسبت به مخاطرات جدی این بیماری مهلک، هشدار داد.

همتی تاکید کرد که این بیماری به سرعت در حال انتشار است و پیر و جوان و زن و مرد نمی‌شناسد و گاه افراد فاقد بیماری زمینه‌ای را هم به کام مرگ می‌کشاند.

مواجهه شهروندان در شیراز با کسانیکه نسبت به لزوم استفاده از ماسک تذکر می‌دهند، در اکثر موارد بی‌اعتنایی و در برخی موارد پرخاشگری است به طوریکه برخی در پاسخ به اینکه چرا از ماسک استفاده نمی‌کنید، سئوال کننده را مورد هجمه قرار داده و او را به دخالت در امور شخصی متهم می‌کنند.

گزارش میدانی خبرنگاران ایسنا منطقه فارس از شیراز حاکیست که شماری از شهروندان، در صورتیکه مطلع باشند فرد سئوال کننده خبرنگار است، نسبت به او بیشتر بی‌اعتنایی می‌کنند. این درحالیست اکثر کسانیکه ماسک بر صورت ندارند، در مواجهه با سئوال، توصیه یا تذکر، تاکید می‌کنند که هزینه‌ی تامین ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای آنها زیاد است. / ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی