اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

قربانیان کرونا چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

قربانیان کرونا چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش که قربانیان بیماری کووید ۱۹ چه ویژگی‌های بالینی مشترکی دارند پاسخ دادند.

به گفته محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ بیشتر افرادی که به دلیل بیماری کووید-۱۹ فوت شده‌اند، سن بالا (به‌خصوص بالای ۸۰ سال) و بیماری‌های زمینه‌ای داشتند. همچنین آمار فوت مردان به دلیل این بیماری بیشتر از زنان است. به همین خاطر رعایت نکات پیشگیرانه در این افراد اهمیت بیشتری دارد.

افراد در هر سنی مستعد ابتلا به کووید-۱۹ هستند و پیشگیری در تمامی سنین باید مورد توجه قرار گیرد اما برخی از افراد در معرض خطر بیشتری هستند و ممکن است بیماری را با علائم شدیدتری نشان دهند و در مواردی متاسفانه منجر به فوت آن‌ها شود.

در بررسی موارد فوت شده بر اثر کووید ۱۹ بیان  می‌شود که سن بالا، جنسیت مرد و داشتن بیماری‌های زمینه‌ای احتمال رخداد را در مبتلایان به کووید-۱۹ افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان داده که افراد بالای ۸۰ سال، در مقایسه با افراد ۵۰ تا ۵۹ ساله، ۲۰ برابر خطر مرگ بیشتری داشتند. همچین بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و آسم شدید احتمال مرگ بر اثر کووید ۱۹ را بیشتر می‌کند.

طبق اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ بررسی افراد فوت شده نشان داده است که عوارض کووید-۱۹ شامل صدمات قلبی، شوک عفونی، اختلال عملکرد اندام‌ها، ترومبوز (لخته شدن خون) داخل قلب است. علائم بیماری مانند تنگی نفس، سرگیجه و درد قفسه سینه در هنگام بستری با خطر بیشتری از مرگ در بیماران مبتلا همراه بوده است./ ایسنا

آسیب‌ شدید کرونا به ریه مبتلایان/ سلول‌های ریه جانباختگان قابل تشخیص نیست

کشف یک ماده جدید از ریه قربانیان کرونا/ امید به درمان

هورمون کورتیزون؛ گزینه جدید برای درمان کرونا

یافته‌های جدید درباره کرونا با کالبدشکافی قربانیان

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی