اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

جمهوری آذربایجان هم ارمنستان را به نقض آشکار آتش‌بس متهم کرد

جمهوری آذربایجان هم ارمنستان را به نقض آشکار آتش‌بس متهم کرد

وزارت دفاع آذربایجان اندکی پس از اجرای آتش‌بس در منطقه قره باغ، ارمنستان را به «نقض آشکار» آتش‌بس متهم کرد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع آذربایجان، دقایقی پس از اجرایی شدن آتش بس، ارمنستان را به نقض آتش بس قره باغ و حمله علیه اهداف این کشور متهم کرد.

تنها سی دقیقه پس از اجرای رسمی آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه اعلام کرد نیرو‌های ارمنستان مناطق مسکونی این کشور را گلوله باران کردند.

دولت‌های باکو و ایروان اندکی پس از اجرایی شدن آتش بس (در ساعت ۸ به وقت گرینویچ) به تبادل اتهام زنی علیه همدیگر در خصوص نقض آتش بس قره باغ پرداختند. در ابتدا وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد جمهوری آذربایجان شهر کاپان، مرکز استان سیونیک در جنوبی غربی این کشور را هدف حمله موشکی قرار داده است. ارتش آذربایجان، نیز نیرو‌های مسلح ارمنستان را به گلوله باران مناطق ترتر و آغدم آذربایجان متهم کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از نشست سه‌جانبه با دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره توقف درگیری‌ها در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» که حدود ۱۰ ساعت به طول انجامید، از توافق دو کشور بر آتش بس در این منطقه خبر داد و با قرائت بیانیه‌ای مشترک، اظهار کرد: طبق توافق طرفین، آتش‌بس در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» از نیمه‌شب دهم اکتبر آغاز شده است.

بر این اساس، از ساعت ۱۲ روز دهم اکتبر سال ۲۰۲۰، آتش‌بسی با اهداف بشردوستانه از جمله تبادل اسرای جنگی و دیگر بازداشتی‌ها و همچنین جمع آوری اجساد جان‌باختگان در مناطق درگیری، کمک به غیرنظامیان آسیب دیده در این درگیری با میانجی‌گری و بر اساس اصول کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام شد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی