اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

اسکوچیچ کارش در تیم ملی را با برد مقابل ازبکستان آغاز کرد

شروع موفق بعد از 330 روز

شروع موفق بعد از 330 روز

گروه ورزش/ تیم ملی فوتبال ایران پنجشنبه در دیداری دوستانه در تاشکند به مصاف ازبکستان رفت و میزبان خود را 2-1 شکست داد تا دراگان اسکوچیچ با برد کار خود را آغاز کند. تیم ملی آخرین بار 23 آبان 98 با عراق در مقدماتی جام جهانی بازی کرده بود و حالا پس از 330 روز در یک بازی به میدان رفت.

سرمربی کروات ایران در ترکیب اولیه از پیام نیازمند، صادق محرمی، محمدحسین کنعانی زادگان، شجاع خلیل‌زاده، میلاد محمدی، احمد نوراللهی، احسان حاج‌صفی، وحید امیری، علی قلی‌زاده، سردار آزمون و مهدی طارمی استفاده کرد. به این ترتیب حاج صفی در صد ودهمین بازی ملی‌اش برای هفدهمین بار با بستن بازوبند کاپیتانی وارد میدان شد تا از علی کریمی که 16 بار کاپیتان ایران بود، عبور کند. ازبکستان نیز متشکل از بازیکنان تیم‌هایی چون پاختاکور، بنیادکار، نسف قارشی و لژیونرهایی مانند الدار شاهمرادف بود که در جنوا بازی می‌کند. وادیم آبراموف سرمربی ازبکستان گفته بود تیمش را برای گرفتن انتقام باخت پاختاکور مقابل پرسپولیس درلیگ قهرمانان آسیا به زمین می‌فرستد. برای همین ورزشگاه محل برگزاری مسابقه از بنیادکار به پاختاکور تغییر کرد و هزار نفر هم وارد استادیوم شدند. با این حال، این یوزها بودند که چند موقعیت خوب به دست آوردند که طارمی و آزمون آنها را از دست دادند. پس از آن بازی بیشتر در میانه میدان دنبال شد تا اینکه آزمون (44) روی پاس قلی‌زاده با شوتی محکم و دیدنی از پشت محوطه جریمه دروازه حریف را گشود. سردار در پنجاه و یکمین بازی ملی خود، 33 گله شد و جایگاه خود را در رده پنجم برترین گلزنان تاریخ تیم ملی تقویت کرد. نیمه دوم هم با برتری قرمزپوشان ایران ادامه پیدا کرد. دقیقه 50 حرکت خوب طارمی وی را با سویونوف گلر ازبک تک به تک کرد که با خطای دروازه‌بان، جسور مکستوروف داور ازبکستانی به سود ایران اعلام پنالتی کرد. این ضربه را خود طارمی وارد دروازه کرد تا ایران به گل دوم خود برسد. طارمی هم که چهل و پنجمین بازی ملی خود را انجام داد، 22 گله شد و جایگاه خود را در رده هفتم برترین گلزنان ملی بهبود بخشید. به این ترتیب، آزمون و طارمی که پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸ به کامبوج گل زده بودند، پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹ دروازه ازبکستان را باز کردند. پس از این گل، ازبک‌ها به سمت دروازه ایران حمله کردند و شومورودوف (53) پس از چرخش با شوتی آرام و زمینی از پشت محوطه جریمه دروازه نیازمند را باز کرد. ضربه جلال‌الدین ماشاریپوف (66) به تیر دروازه ایران برخورد کرد و به زمین بازگشت تا این بازیکن که در بازی پاختاکور و پرسپولیس اخراج شده بود، در این بازی ملی هم ناکام بماند. پس از این اسکوچیچ دست به تغییراتی زد و علی کریمی (64) را به جای امیری و امید نورافکن (65) را به جای حاج‌صفی به میدان فرستاد. در این لحظه امیری تصور کرده بود که قرار نیست تعویض شود و می‌خواست بازوبند کاپیتانی را به بازوی خود ببندد ولی وقتی دید باید تعویض شود، آن را به آزمون داد تا سردار برای اولین بار کاپیتانی ایران را تجربه کند. سیامک نعمتی هم (71) به جای نوراللهی به زمین رفت تا اولین بازی ملی خود را انجام دهد و کاوه رضایی هم (72) جایگزین طارمی شد. مهدی قائدی هم که (75) به جای آزمون به میدان رفت، اولین بازی ملی خود را تجربه کرد. با بیرون رفتن آزمون، بازوبند کاپیتانی به خلیل‌زاده داده شد. شجاع با اینکه ششمین بازی ملی‌اش را انجام می‌داد ولی از سال 2012 سابقه حضور در تیم ملی را دارد و بعد از حاج صفی که از سال 2008 در تیم ملی است، بین بازیکنان فعلی، قدیمی‌تر از همه است. شجاع آخرین بار در بازی دوستانه با عمان در سال 2013 برای تیم ملی به میدان رفته بود و حالا پس از 7 سال و نیم برای ایران بازی کرد. آخرین تعویض هم حضور سامان قدوس (75) به جای قلی‌زاده بود. در ادامه هم ایران توانست بازی را مدیریت کند و برنده شود و حالا آماده دیدار دوستانه سه‌شنبه برابر مالی می‌شود.

برش
اسکوچیچ: بازی با ازبکستان آزمون قابل قبولی بود

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی بعد از برتری ایران مقابل ازبکستان گفت: «به بازیکنانم تبریک می‌گویم، چون برد ساده‌ای به دست نیاوردیم. فرصت کمی برای آماده‌سازی داشتیم و فقط دو جلسه فنی و یک جلسه توجیهی داشتیم. از عملکرد بازیکنانم راضی هستم و باید تأکید کنم یکسری بازیکن جوان به تیم‌مان در نیمه دوم اضافه شدند که آنها می‌توانند انرژی خوبی به تیم ملی منتقل کنند. از نظر من بازی ما با ازبکستان که تیم خوبی است، آزمون قابل قبولی محسوب می‌شود. ما قطعاً در بازی‌های رسمی با روش اصلی مان بازی خواهیم کرد و این بازی تنها حکم محک زدن را داشت. من 3 بار به ازبکستان آمدم که هیچ وقت بازنده نبودم. فکر می کنم باید بیایم و اینجا زندگی کنم(باخنده)»

کپی