اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

خطر انقراض برخی گیاهان دارویی و غذایی در کوهرنگ

خطر انقراض برخی گیاهان دارویی و غذایی در کوهرنگ
هوشنگ فرجی شهرکرد

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری ازخطرانقراض برخی گیاهان دارویی وغذایی درکوهرنگ خبرداد.

مهندس رحمان توکلی در جمع تعدادی از بهره برداران روستای سرآقاسید با هدف افزایش حفظ و حمایت از ذخیره‌گاه گونه باارزش کلوس(کرفس) همچنین ساماندهی و رفع مشکلات اجرای طرح‌های بهره‌برداری ازاین گیاه معطردارویی وخوراکی گفت:گیاه کلوس یک گونه منحصر به فرد و در حال انقراض استان چهارمحال و بختیاری است که رویشگاه این گیاه در منطقه سرآقاسید شهرستان کوهرنگ به مساحت ۱۱ هزار هکتار قابل مدیریت و توسعه است.
توکلی دربخش دیگری ازصحبت‌های خودافزود: جهت حفظ و حمایت از ذخیره‌گاه این گونه با ارزش، همچنین ساماندهی و رفع مشکلات اجرای طرح‌های بهره‌برداری از آن باید به صورت علمی نسبت به احیا وتکثیرآن اقدام کنیم. معاون حفاظت و اموراراضی منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری درادامه ضمن تأکید بر ضرورت مشارکت همگانی بهره‌برداران و اهالی روستای سرآقاسید(ماسوله دوم ایران) و پیگیری ایجاد تشکل‌های مردمی،گفت:  برای جلوگیری ازانقراض این گیاه حیاتی  باید حفاظت ویژه از قرق‌های سنواتی انجام شود. وی خاطرنشان کرد برنامه‌ریزی لازم جهت مبارزه با آفات، ایجاد ذخیره گاه آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی و به‌روزرسانی طرح بهره‌برداری از کرفس در دستور کار قرار داده شود.

 

کپی