اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

تاکید ایران بر اهمیت ایستادگی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در برابر یک جانبه گرایی آمریکا

تاکید ایران بر اهمیت ایستادگی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در برابر یک جانبه گرایی آمریکا

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مجازی وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد گفت : در زمانی که رژیم یاغی در واشنگتن در تلاش است تا یکجانبه‌گرایی ستیزه‌جوی خود را به سراسر جهان صادر کند، کوشش‌های او بر یکجانبه‌گرایی منفعلانه کسانی که پنداره‌ی وهم‌آلود آمریکا را به امیدِ خوش‌بینانه‌ی رهایی از شرر خشم‌اش می‌پذیرند، تکیه دارد.

متن سخنرانی محسن  بهاروند  در این نشست  که در روز جمعه، 18 مهر 1399 برگزار شد ،  به شرح زیر است :

«آقای رییس،
جهان ما به گونه‌ای فزاینده به بی‌نظمی و آشفتگی میل می‌کند و این، نه به انتخاب ما یا نبود بینش در ما، که به دلیل اقدامات اقلیتی است - که بی‌تابانه در صدد وارونه ساختن آشکار محوریت قدرت و مکنت در دوران در حال گذار به سمت و سوی یک نظم جهانیِ غرب‌گرا می‌باشد.
از این رو، در میانه‌ی محشر بیماری همه‌گیر مرگ‌بار کووید-19، حافظان دیرین نظام سلطه و استیلا، قدرت اقتصادی رو به زوال خویش - توأمان با ابزار مرگ و کشتار دسته جمعی خود - را برای به زیرپانهادن هنجارهای بین‌المللی از کنوانسیون پاریس گرفته تا پیمان تسلیحات هسته‌ای میان‌برد (INF)  و برجام، بدنام کردن مؤسسات جهانی از سازمان بهداشت جهانی گرفته تا شورای امنیت سازمان ملل متحد و لگدمال کردن حقوق بنیادین بشر از طریق اعمال محاصره‌ی قرون وسطایی علیه تمامیت جمعیت‌های انسانی به کار می‌بندند.

مبادا از یاد ببریم که همه ما سرنشینان قایقی واحد و نیازمند تبیین یک جایگزین معتبر برای این انگیزش های هژمونیک (استیلاطلبانه) هستیم. چنانچه ناکام بمانیم، هیچ یک رها نخواهیم شد.

اشتباه نکنید: در زمانی که رژیم یاغی در واشنگتن در تلاش است تا یکجانبه‌گرایی ستیزه‌جوی خود را به سراسر جهان صادر کند، کوشش‌های او بر یکجانبه‌گرایی منفعلانه کسانی که پنداره‌ی وهم‌آلود آمریکا را به امیدِ خوش‌بینانه‌ی رهایی از شرر خشم‌اش می‌پذیرند، تکیه دارد.

دوستان گرامی،
تنها ما می‌توانیم میزان کامیابی یا ناکامی قلدران یاغی را تعیین کنیم: خواه این قلدر یاغی تروریسم اقتصادی آمریکا باشد که علیه مردم کوبا، ونزوئلا، سوریه، چین، روسیه، ایران و طیفی در حال گسترش از دیگر ملت‌ها اعمال می‌شود، یا کوشش‌های بی‌شرمانه‌ی آمریکا برای دایمی‌کردن تبعیض نژادی بی‌رحمانه در فلسطین.
تنها راه از نفس انداختن یکجانبه‌گرایی ستیزه‌جو، در جانِ چندجانبه‌گرایی دمیدن و احترام به حقوق بین‌الملل است.

ما باید از خانه از طریق حل و فصل اختلافات خود با توسل به ابزار صلح آمیزِ مبتنی بر حقوق بین‌الملل، شروع کنیم و در سطح جهانی، باید تصمیم بگیریم که در رد یکجانبه‌گرایی، و رها کردن خویش از بند یکجانبه‌گرایی منفعلانه از طریق مخالفت جمعی با رعایت اقدامات یکجانبه علیه دیگران، متفق و یک صدا عمل کنیم.
سپاسگزارم.»/ایسنا

کپی