اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

دوستداران مرحوم شجریان آرامگاه فردوسی را ترک کرده‌اند

دوستداران مرحوم شجریان آرامگاه فردوسی را ترک کرده‌اند

همزمان با سردی هوای رو به تاریکی و فرارسیدن غروب آفتاب، جمعیت دوستداران مرحوم شجریان در محل آرامگاه فردوسی رفته‌رفته این محل را ترک کرده و شمار افراد باقیمانده به زیر ۳۰ نفر رسیده است.

از عصر امروز بطور تدریجی تقریبا نیمی از جمعیت حاضر در این مکان محل را ترک کردند و همزمان با غروب خورشید حدود یک ششم جمعیت در زمان اوج حضور، از اطراف آرامگاه فردوسی پراکنده شده و گروهی معدود هنوز مردد برای ماندن یا رفتن بودند.

طرفه آنکه در محدوده شهر توس و اطراف آرامگاه فردوسی هیچگونه امکانات اقامتی از قبیل متل یا میهمانپذیر وجود ندارد.

در حالی که تقریبا مسجل به نظر می‌رسد زمان مراسم خاکسپاری پیکر استاد مرحوم شجریان به صبح فردا موکول شده هم‌اینک گروهی کمتر از ۳۰ نفر در محل حضور دارند که جمعی از آنها نیز به داخل خودروهای خود رفته و همچنان در انتظار دریافت خبر قطعی و نهایی در این خصوص هستند. اما به نظر می‌رسد همین عده اندک نیز قصدترک محل را دارند.

گروهی چند نفره نیز با روشن کردن تعدادی شمع در همین محل گردهم آمده و برخی آوازهای مرحوم شجریان را با صدایی خسته زمزمه می‌کنند.

فقدان امکانات تا ندیده گرفتن کرونا

یک عکاس آزاد که صبح امروز از تهران با هواپیما به مشهد آمده، به خبرنگار مستقر ایرنا در توس گفت: هیچگونه اطلاعی از روند مراسم ندارم و به همین خاطر ناچارم در همین محل بمانم تا بتوانم کار عکاسی خود را از مراسم تاریخی تدفین مرحوم شجریان انجام دهم.
این هنرمند ۴۲ ساله که عکاس مستندساز و همکار برخی رسانه‌ها است نامش را ذکر نکرد و افزود: مکانی برای استقرار ندارم و تا آنجا که پرسیدم جایی هم به این منظور در منطقه توس وجود ندارد.
یک خانم ۶۰ ساله حاضر در این محل نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از ساعت ۱۲ ظهر امروز همراه با پسرم از منطقه بلوار شاهنامه که محل سکونت ما در مشهد است به آرامگاه فردوسی آمدیم.
بتول وفادارنیا افزود: علت حضورم در این مکان خاطرات زیبایی است که از صدای دلنشین، منحصربفرد و تکرار نشدنی استاد بزرگ شجریان و آهنگهای او دارم بنابراین آمدم تا در مراسم تدفین حضور داشته باشم و آن را از نزدیک ببینم.
وی از اعلام نشدن زمان دقیق خاکسپاری گلایه و بیان کرد: با تاریک شدن و سرمای هوا امکان ماندن پیرامون آرامگاه فردوسی وجود ندارد لذا از همینجا فاتحه‌ای نثار روح آن مرحوم کرده و به خانه برمی‌گردیم.

شهروندی دیگر نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا منطقه توس را محدوده‌ای حاشیه، محروم و فاقد هرگونه امکانات برای توقف بیش از چند ساعت توصیف و بیان کرد: انتخاب‌کنندگان آرامگاه فردوسی برای خاکسپاری مرحوم شجریان باید به این مسائل توجه می‌کرده و مردم را نسبت به شرایط اینجا توجیه می‌کردند.
ابوالقاسم احمدی به وضعیت قرمز شیوع ویروس همه‌گیر کرونا در مشهد نیز اشاره و بیان کرد: متاسفانه در اجتماع امروز مردم در آرامگاه فردوسی بایسته‌های پیشگیرانه بهداشتی از انتقال ویروس کرونا همچون حفظ فاصله فیزیکی، از سوی حاضران که برای تجلیل از استاد مرحوم شجریان جمع شده بودند، به خوبی رعایت نشد.

وی افزود: شایسته بود بزرگانی که در این محل حضور یافتند و برای مردم شعرخوانی می‌کردند، دوستداران استاد مرحوم را به رعایت فاصله فیزیکی توصیه کنند که متاسفانه نکردند.

"توس" که آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در میان آن قرار دارد و پیکر مرحوم محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران در خاک آن آرام خواهد گرفت در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال مشهد واقع است./ایرنا

کپی