اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

جایزه بزرگ سینمایی مجله «اِل» فرانسه به «یلدا» رسید

جایزه بزرگ سینمایی مجله «اِل» فرانسه به «یلدا» رسید

جایزه بزرگ سینمای مجله فرانسوی «اِل» به فیلم «یلدا» ساخته مسعود بخشی فیلمساز ایرانی اهدا شد.

جایزه بزرگ سینمای مجله «اِل» از ۱۰ سال پیش به فیلم برگزیده این نشریه اهدا می شود. امسال و در دهمین مسابقه این جایزه، از میان بیش از ١٠٠ فیلم اکران پاییز ٢٠٢٠ در فرانسه، هشت فیلم به بخش مسابقه راه یافتند که «یلدا» یکی از این فیلم‌ها بود که سرانجام توانست با کسب اتفاق آرای مثبت هیات داوران، جایزه بزرگ را برای اولین بار نصیب فیلمی از ایران کند.

فیلم‌های سقوط (ویگو مرتنسون بازیگر «ارباب حلقه ها» و کارگردان دانمارکی آمریکایی و منتخب ساندنس)، ماندیبول (کانتن دوپیو، منتخب جشنواره ونیز)، دی ان ای (مای وان برنده جایزه بزرگ کن)، پزشک شب (الی وایمن، منتخب جشنواره کن)، اسلالوم (چارلین فاویر، منتخب جشنواره کن)، عشاق (نیکول گارسیا، منتخب مسابقه ونیز)، اصل جهان (لوران لفیت، منتخب جشنواره کن) به عنوان رقبای «یلدا» در کسب این جایزه ویژه بودند.

فیلم‌های پلیس (مای وان٢٠١١)، شکار (توماس وینتربرگ ٢٠١٢) و جنگ سرد (پاول پاولیکوفسکی ٢٠١٨) از برندگان پیشین جایزه «اِل» هستند.

همچنین به گزارش نشریه «فیلم فرانسه» فیلم سینمایی «یلدا» از چهارشنبه ۱۶ مهر ماه با ۸۶ کپی در سراسر فرانسه روی پرده رفته و با احتساب نسبت سالن‌ها در جدول فروش اولین رتبه را در نخستین روز اکران به دست آورد. استقبال از «یلدا» با نقدهای مثبت مطبوعات و منتقدان فرانسوی ادامه دارد.

«یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا در حال حاضر در سینماهای «هنروتجربه» ایران روی پرده است.

داستان «یلدا» در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده تا توسط تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

صدف عسگری، بهناز جعفری، فرشته صدرعرفایی، بابک کریمی، فروغ قجابگلی، آرمان درویش، فرشته حسینی، زکیه بهبهانی، فقیهه سلطانی و بهرام افشاری در «یلدا» ایفای نقش می کنند./ ایرنا

کپی