اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آیا می‌توان نام خانوادگی را به آسانی در شناسنامه تغییر داد؟

آیا می‌توان نام خانوادگی را به آسانی در شناسنامه تغییر داد؟

تغییر نام و نام خانوادگی اقدامی است که ممکن است تعدادی از افراد به فکر آن باشند اما تغییر نام خانوادگی به این آسانی هم نیست.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:تغییر نام خانوادگی دارای شرایطی است که برای تغییر آن باید با شرایط آن آشنا باشید، طبق ماده ۴۰ قانون ثبت احوال کشور تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال است.

در ماده ۸ قانون ثبت احوال بیان شده است که: اسناد ولادت و مرگ و شناسنامه و برگ ولادت و گواهی ولادت و اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها و دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی از اسنادرسمی است و تا زمانی که به موجب تصمیم هیأت حل اختلاف یا رأی دادگاه بر حسب مورد تصحیح یا باطل نشده به قوت خود باقی است؛ بنابراین افرادی که می‌خواهند نام خانوادگی خود را تغییر دهند باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و اشخاص کمتر از ۱۸ سال باید دارای حکم رشد باشند، پدر یا جد پدری به همراه شناسنامه خود باید برای تغییر نام خانوادگی فرزند زیر ۱۸ سال حضور داشته باشند.

اگر نام خانوادگی شما بیش از دو کلمه یا بیش از یک کلمه یا عدد و پسوند داشته باشد می‌تواند تغییر کند همچنین نام خانوادگی از واژه‌های مستهجن و ناپسند ترکیب شده باشد یا اینکه نام خانوادگی از واژه‌های خارجی استفاده شده باشد نیز قابل تغییر خواهد بود.

کپی