اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
استاد شجریان درگذشت

خسرو آواز ایران پر کشید

خسرو آواز ایران پر کشید

استاد محمدرضا شجریان پس از تحمل دوره طولانی بیماری عصر امروز (پنجشنبه) در بیمارستان جم تهران درگذشت.

 استاد محمدرضا شجریان آخرین بار در ۱۴ مهر ۹۹ به علت شرایط نامناسب جسمی بار دیگر در بخش آی سی یو بیمارستان جم بستری شده بود.

خسروی آواز ایران در ۱۴ مهر با شرایط عمومی قلبی و ریوی و تنفسی ناپایدار و افت سطح هوشیاری، افت فشار خون و پلاکت در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده بود.

استاد شجریان همچنین از ۲۵ مرداد سال جاری به مدت ۱۰ روز به دلیل افت سطح هوشیاری و شوک سپتیک در بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان بستری بود.

وی بهمن سال گذشته نیز به علت بروز مجدد اختلالات ریوی ناشی از بیماری قلبی در بیمارستان جم بستری شد و بامداد روز جمعه دوم اسفند ۹۸ همایون شجریان فرزند وی با انتشار تصویری از نمایشگر علایم حیاتی پدر از دوستداران وی رفع نگرانی کرد.

خسرو آواز ایران، پنجم فروردین سال جاری با حال عمومی مناسب از بیمارستان ترخیص شد و بر اساس اعلام هیات مدیره بیمارستان جم اقدامات درمانی وی زیر نظر پزشکان معالج در خارج از بیمارستان انجام گرفت.

استاد شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی کشور است و از وی با عنوان «خسرو آواز ایران» یاد می‌شود.

وی نوروز ۹۵ با انتشار ویدئویی ضمن تبریک سال نو، از ابتلای خود به بیماری سرطان خبر داد و پس از آن تاکنون تحت نظر پزشکان به مداوا مشغول بود./ ایرنا

همایون شجریان، پسر ایشان با اعلام این خبر در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «خاک پای مردم ایران به دیدار معشوق پرواز کرد.»
 
پیکر محمدرضا شجریان به بهشت زهرا(س) منتقل شد

بیمارستان جم دقایقی قبل با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «استاد شجریان عزیزمان دقایقی پیش علیرغم تلاش‌های تیم پزشکی دار فانی را وداع گفت. پیکر ایشان برای انجام مراسم تطهیر و نماز به بهشت زهرا منتقل شد. بیمارستان جم به تمام هموطنان عزیز و هنر مندان ایران زمین این فقدان را تسلیت می‌گوید.» محمدرضا شجریان پنجشنبه ـ ۱۷ مهر ماه ـ پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت./ایسنا

همایون شجریان: پیکر پدرم در جوار فردوسی آرام می‌گیرد

همایون شجریان در میان مردمی که پس از شنیدن خبر درگذشت پدرش، استاد محمدرضا شجریان در مقابل بیمارستان جم تهران حضور دارند، حاضر شد و گفت: بر پیکر پدرم در بهشت زهرای تهران نماز خوانده می‌شود و سپس در جوار فردوسی دفن خواهد شد. 

وی که شامگاه پنجشنبه در پله‌های ورودی بیمارستان جم و رو به مردم سخن می‌گفت، اضافه کرد: این تصمیم خانواده‌ام بوده و اکنون پیکر پدرم به بهشت زهرا منتقل شده است./ ایرنا

طرفداران استاد شجریان در مقابل بیمارستان «جم» شمع روشن کردند

جمعی از طرفداران استاد «محمدرضا شجریان» که از ساعاتی پیش در مقابل بیمارستان جم تهران جمع شده بودند، به یاد آن مرحوم شمع روشن کرده‌اند و تصنیف‌هایش را زمزمه می‌کنند.

تعداد قابل توجهی از این مردم عاشق، در مقایسه با ساعتی قبل و پس از سخنرانی «همایون شجریان» محل را ترک کرده‌اند اما این تعداد محدود همچنان در آنجا حضور دارند./ ایرنا

پزشک معالج شجریان: همه امکانات برای درمان استاد آواز ایران به کار گرفته شد

حسن عباسی پزشک معالج محمد رضا شجریان با تاکید براین که همه امکانات برای درمان استاد آواز ایران به کار گرفته شد، گفت: این چند روز با تلاش همه همکاران که در رشته‌های مختلف خدمت می‌کنند، همه درمان‌های لازم را برای استاد انجام دادیم و شبانه روز در خدمت او بودیم ولی با توجه به نارسایی‌های متعدد ارگان‌های مختلف دیگر ادامه درمان و نجات او میسر نبود.

عباسی در این خصوص افزود: استاد شجریان از حدود ۶ ماه قبل گرفتاری‌های متعددی پیدا کرده بود و دو بار قبلا در این بیمارستان (جم) بستری شدند و با تمهیدات صورت گرفته، آن گرفتاری‌های خیلی حادی که پیش آمده بود، کنترل شد.

پزشک معالج استاد محمد رضا شجریان گفت: از سه چهار روز قبل متاسفانه یک گرفتاری‌های شدیدی در ارگان‌های مختلف استاد از جمله در قلب، کلیه و ریه دست به دست هم داد و مشکلات ما را تشدید کرد و به ناچار او در بخش آی سی یو بستری شد.

او گفت: این چند روز با تلاش همه همکاران که در رشته‌های مختلف خدمت می‌کنند تمام امکانات را به کار گرفتیم و همه کارها و درمان‌های لازم را برای استاد انجام دادیم و شبانه روز در خدمت او بودیم ولی با توجه به نارسایی‌های متعدد ارگان‌های مختلف، دیگر ادامه درمان و نجات استاد میسر نبود و متاسفانه امروز ساعت ۴:۱۳ دقیقه بعد از ظهر استاد از میان ما رفت.

عضو گروه پزشکی: از کار افتادن ارگان‌های متعدد داخلی علت فوت شجریان بود

مهرداد بهلولی عضو گروه پزشکی استاد محمدرضا شجریان، علت فوت او را از کار افتادن ارگان‌های متعدد داخلی عنوان کرد.

وی در این خصوص گفت: شرایط استاد از ابتدا پایدار نبود و اگر اطلاعیه‌های بیمارستان را دیده باشید، شرایط او در مراجعه آخر بسیار بحرانی بود.

وی افزود: حتی قرار بود ما صبح برای آمادگی مردم یک آگهی بدهیم، ولی دست نگه داشتیم و اقدامی نکردیم.

بهلولی گفت: شرایط استاد کلا خوب نبود و ارگان‌های داخلی او از کار افتاده بود و از روز گذشته نیز یک کلیه وی از کار افتاده بود./ ایرنا

---

بیشتر بخوانید: آوازخوانی هواداران شجریان مقابل بیمارستان جم

خاطره‌ای از علاقه و تعصب پرویز مشکاتیان به محمدرضا شجریان

استاد شجریان درگذشت خسرو آواز ایران پر کشید

کپی