اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
تغییر گروه سنی بیماران در استان‌های البرز و کهگیلویه و بویراحمد

موج سوم کرونا از کودکان و جوانان قربانی می‌گیرد

موج سوم کرونا از کودکان و جوانان قربانی می‌گیرد

ایران زمین / کرونا بعد ازماه‌ها جولان، حالا دیگر نه سن می‌شناسد نه جنس. همزمان با آغاز موج سوم کرونا در ایران تعداد مبتلایان در کشور به 27 هزار نفر رسیده است. همچنین آمارها از کاهش سن مبتلایان به این ویروس جهانگیر خبر می‌دهد. ۲/۲ درصد کودکان زیر پنج سال بویراحمد به جای گهواره روی تخت بیمارستان‌های شهر خوابیده‌اند.

«ساره محمدی» معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز هم از کاهش سن مبتلایان به کرونا در موج سوم این ویروس خبر می‌دهد. او به ایسنا می‌گوید: «هم اکنون در پیک سوم هستیم که تفاوت این پیک با پیک‌های دیگر این است که سن ابتلا به بیماری پایین آمده و افراد در سنین میانسالی و جوانی درگیر می‌شوند و با شدت بیشتری مواجه هستیم که یکی از علل آن می‌تواند مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز بهداشتی درمانی باشد.» ورود ویروس کرونا به مدارس مهاباد هم باعث شده تا ستاد ملی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی مدارس این شهر را تعطیل کند و کلاس‌های درس را به فضای آنلاین ببرد.  بیماران در بیمارستان الزهرای اصفهان هم تخت کم آورده‌اند هم نیازمند دستگاه‌های تنفسی بیشتر هستند. «حمیدرضا رحیمی» رئیس کارگروه اطلاع‌رسانی کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حالی که تأکید می‌ کند این کلانشهر هنوز وارد موج سوم کرونا نشده، از بستری شدن ۸۰ تا۱۰۰ شهروند این شهر در روز خبر می‌دهد. به گفته «علیرضا آشناگر» استاندار سمنان، کرونا از ابتدای ورود به ایران 11 هزار شهروند این استان را روانه بیمارستان‌ها کرده که ابتلای ۳۷۱۵ نفر آنها قطعی شده است. «بهرام فرهخت» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری تبریز نیز از مردم می‌خواهد از درآوردن ماسک در مترو خودداری کنند. «ام البنین شاهمرادی پور» پرستار بیمارستان مهرگان کرمان هم جان خود را در راه حفظ جان مبتلایان کرمانی از دست داد تا دومین شهید مدافع سلامت این شهری کویری باشد. از ابتدای شیوع کرونا بیش از 165 نفر از کادر درمان کشور جان خود را از دست داده‌اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که کرونا امان کادر درمان را در خراسان رضوی بریده است.
 در این میان عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از سفید شدن تعدادی از شهرهای استان خبر می‌دهد و می‌گوید: «در حال حاضر از مجموع ۱۴ شهرستان استان، ۷ شهرستان در وضعیت سفید و ۷ شهرستان دیگر در وضعیت زرد کرونا قرار دارند. او به مهر می‌گوید: «با اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان و زحمات کادر بهداشت و درمان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم بندرگز، خوشبختانه این شهرستان پس از چندین ماه از حالت قرمز کرونا خارج شد.» تعداد کل بیماران مبتلا به کرونا در گلستان هم از اول اسفندماه سال گذشته تا به امروز، ۲۰ هزار و ۷۲۴  نفر بوده است. فرماندار نهاوند نیز از عدم برپایی موکب‌های اربعین به‌دلیل وضعیت قرمز کرونا در این شهر خبر می‌دهد. او می‌گوید: «با توجه به شرایط کرونایی موکب اربعین و مراسم عزاداری دسته جمعی در شهرستان برپا نخواهد شد و به زوار اربعین در شهرستان خدمات‌رسانی نمی‌شود.» او با تأکید بر اینکه برای عزاداری روز اربعین هم تجمعی برای هیأت‌های عزاداری در نهاوند نخواهیم داشت، می‌گوید:«با قرار گرفتن شهرستان نهاوند و استان همدان در وضع قرمز کرونایی باید تابع ستاد ملی کرونا باشیم تا شرایط را برای کاهش شیوع بیماری فراهم کنیم.»
دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم از قرار گرفتن ۱۲ شهرستان آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز کرونا خبر می‌دهد و برپایی مراسم‌های متعدد تشییع و ترحیم و دورهمی‌های خانوادگی را از مهم‌ترین مشکلات جدی مدیریت بیماری کووید-۱۹ در این استان عنوان می‌کند. او می‌گوید: «بروز موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان آذربایجان شرقی، بالاتر از متوسط کشوری است. در حال حاضر تعداد ۱۱۱۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان آذربایجان شرقی بستری هستند که تعداد ۲۳۵ نفر از این افراد به‌دلیل شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند.»

 

کپی