اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

بازگشت زائران به مکه
بعد از ماهها بسته بودن درهای خانه خدا و مسجد النبی به روی زائران، امروز نخستین گروه از زائران عربستانی وارد مکه شدند تا مناسک مربوط به حج عمره را بهجا آورند. عربستان اعلام کرده است، فعلاً روزانه حداکثر 6 هزار زائر خواهند توانست وارد مسجد الحرام شوند. عربستان که از ماه مارس (اواسط اسفند) ورود زائران خارجی را به کشورش ممنوع کرده، اعلام کرده است، این ممنوعیت همچنان پابرجا است و تنها شهروندان عربستانی میتوانند به مکه رفته و تنها در 3 ساعت مناسک خود در مسجد الحرام و طواف خانه خدا را بهجا آورند.

 

 

---

 

پیام ترامپ بدون کراوات
«دونالد ترامپ» که قرنطینهاش را در اتاق لوکس بیمارستان ارتش امریکا میگذراند، دست از عادت همیشگی اش برنداشته و برای پایان دادن به شایعات درباره وخامت حالش، فیلمی ویدیویی از خود منتشر کرده است. او که در این پیام ویدیویی سعی کرده بود با چیدمان پرچمها و پوشهها در اطرافش، ثابت کند که با جدیت مشغول کار است، خطاب بهدنبال کنندگانش گفت: «من برمی گردم، فکر میکنم خیلی زود این اتفاق میافتد.» رئیس جمهوری امریکا در حالی اینقدر امیدوار و پرقدرت ظاهر شد که پیشتر «مارک میدوز»، رئیس کارکنان کاخ سفید با ابراز نگرانی از شرایط او گفته بود: «ما هنوز نمیدانیم شرایط رئیسجمهوری چطور پیش خواهد رفت. روز جمعه وضعیت او خیلی نگران کننده بود و چند روز آینده اوج بیماری خواهد بود که نمیتوان اظهارنظری درباره آن داشت.»

 

 

 

---

شهادت نخست وزیر علیه وزیر
با آغاز محاکمه ماتئو سالوینی، وزیر کشور سابق ایتالیا، امروز قرار است، جوزپه کنته، نخستوزیر این کشور به دادگاه رفته و علیه وزیر سابق خود شهادت دهد. سالوینی متهم است، در زمان وزارت خود، به کشتی پناهجویان اجازه نداده در بنادر این کشور پهلو گیرد. وی بهخاطر این اقدام ممکن است به 15 سال زندان محکوم شود.

 

 

 

---

کشف گورستان 2500 ساله در مصر
باستان شناسان در کاوشهای خود 59 تابوت چوبی مهر و موم شده متعلق به 2500 سال قبل را کشف کردند. مدیر این پروژه که در قاهره انجام شد در حالی که یکی از تابوتها را گشوده بود گفت: «این تابوتها به زیبایی تزئین شدهاند و اجساد مومیاییها در پارچههایی منقش به طرحهایی به خط هیروگلیف پیچیده شدهاند.»

 

 

 

---

35 میلیون مبتلا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 35 میلیون و 171 هزار و 534 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 38 هزار و 487 نفر بود. امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 7 میلیون و 600 هزار و 846 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 214 هزار و 277 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادهاند. پساز امریکا، هند با 6 میلیون و 553 هزار و 27 مبتلا و 101 هزار و 841 قربانی در جایگاه دوم کروناییها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 906 هزار و 833 نفر مبتلا و 146 هزار و 11 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 215 هزار و 1 مبتلا و 21 هزار و 358 قربانی کووید19 دارد. کلمبیا هم با 848 هزار و 147 مورد ابتلا و 26 هزار و 556 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.


 

کپی