اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

گیلان پربارش‌ترین و یزد کم‌بارش‌ترین استان‌ کشور

گیلان پربارش‌ترین و یزد کم‌بارش‌ترین استان‌ کشور

گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد در سال آبی ۹۹- ۹۸ گیلان با یک هزار و ۲۵۶ میلی‌متر بارندگی پر بارش‌ترین و یزد با ۱۱۰ میلی‌متر بارندگی، کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

 بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، سال آبی ۹۹-۹۸ در حالی به پایان رسید که امسال با متوسط میزان ۳۱۷.۷ میلی‌متر بارندگی، ‌جزو پربارش‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال گذشته بوده، اما با این وجود این رقم در مقایسه با سال آبی قبل از آن با میزان بارش ۳۴۲ میلی‌متر حدود ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بیشترین میزان بارندگی تجمعی از ابتدای سال آبی تا ۳۱ شهریورماه سال‌جاری (پایان سال آبی ۹۹-۹۸) را استان گیلان با ۱۲۵۶.۶ میلی‌متر بارش به خود اختصاص داده که نسبت به سال آبی گذشته یک درصد افزایش داشته است.

استان یزد نیز با ۱۱۰ میلی‌متر بارش، کمترین میزان بارندگی در بین استان‌های کشور را دارد که نسبت به سال آبی گذشته ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
استان سیستان و بلوچستان با ۲۰۲.۱ میلی‌متر بارندگی، بیشترین اختلاف را با ۶۲ درصد افزایش نسبت به مقدار بارش سال آبی گذشته دارد،  این در حالی است که این استان طی سال آبی (۹۸-۹۷) با ۱۲۵ میلی‌متر بارندگی جزو استان‌های کم بارش‌ کشور بود.
بیشترین میزان کاهش بارش نسبت به سال گذشته در بین استان‌های کشور به ایلام با ۵۱۲.۳ میلی‌متر بارندگی اختصاص دارد که بیانگر کاهش ۴۳ درصدی بارندگی در این استان است.
مقایسه درصد اختلاف سال آبی جاری با متوسط درازمدت بین استان‌های کشور نشان‌ می‌دهد چهارمحال و بختیاری با هفت درصد، اردبیل پنج درصد و خوزستان با سه درصد نسبت به متوسط بلندمدت (۵۱ ساله)، بیشترین میزان کاهش در بارش‌ها را داشته‌اند.
همچنین در همین بازه زمانی، بیشترین میزان افزایش بارش‌ها را استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان هر کدام با ۹۳ درصد، هرمزگان با ۱۱۴ درصد نسبت به متوسط بلندمدت (۵۱ ساله)، به خود اختصاص داده‌اند./ایرنا 

کپی