اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد اعلام کرد

عذرخواهی و پرداخت مطالبات «کتاب سال» ۹۷ و ۹۸

عذرخواهی و پرداخت مطالبات «کتاب سال» ۹۷ و ۹۸

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عذرخواهی برای تاخیر در پرداخت مطالبات «کتاب سال» اعلام کرد، در دو هفته گذشته تمامی مطالبات مربوط به کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، کتاب سال استانی و حق‌الزحمه داوری‌ها را پرداخت کرده است.

در پی انتشار متن گله‌آمیز یکی از برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۷، روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

«جایزه کتاب سال جمهوری ایران  که هر سال در بهمن‌ماه برندگان خود را معرفی می‌کند دو نوع برگزیده دارد: برندگان اصلی جایزه و شایستگان تقدیر.  

تعداد برندگان اصلی معمولا ۱۵ و تعداد شایستگان تقدیر حدود ۴۰ نفر است. جوایز برندگان اصلی در بهمن‌ماه هر سال و با حضور ریاست محترم جمهوری اعطا می‌شود ولی جایزه شایستگان تقدیر معمولا سال بعد و در مناسبت‌هایی همچون روز قلم، هفته کتاب و... به این افراد اهدا می‎شود.

متاسفانه در خصوص آثار شایسته تقدیر مربوط به ۱۳۹۷ که باید در سال ۱۳۹۸ از آن‌ها تقدیر می‌شد، تاخیر ناخواسته‌ای پیش آمد که از این بابت عذرخواهی می‌شود.

یکی از دلایل اصلی این تاخیر آن است که در سال ۱۳۹۸ و حتی تا آخرین ماه‌های آن، این معاونت بودجه اختصاصی به این موضوع را دریافت نکرده بود. پس از دریافت اعتبار مربوطه نیز مدتی منتظر رفع مشکل کرونا شدیم تا جلسه تقدیر حضوری همانند سال‌های قبل برگزار شود اما مجالی دست نداد و تاخیر طولانی شد.    

به هر حال، این معاونت با پذیرش کوتاهی خود و با تشکر از تذکر یکی از برگزیدگان محترم این جایزه به اطلاع می‌رساند که ظرف دو هفته گذشته تمامی تعهدات این معاونت در خصوص کتاب سال اعم از آثار برگزیده مربوط به سال ۹۷ و همچنین سال  ۹۸ (به استثنای چهار نفر که به دلایل مختلف همچون اشکال در شماره کارت هنوز موفق به پرداخت نشده‌ایم) و نیز حق‌الزحمه داوری‌های کتاب سال (جایزه جهانی، جایزه کتاب سال داخلی و نیز استانی) به صورت کامل تسویه شده است.

معاونت امور فرهنگی امیدوار است که در آینده شاهد تحول در میزان و چگونگی تقدیر از صاحبان آثار برتر در حوزه کتاب باشیم. بدین منظور برنامه‌ای در دست اقدام است که برخی از اشکالات مطرح بر جوایز ادبی و فرهنگی این معاونت (به لحاظ کیفی و کمی) رفع شود که به زودی درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

مهدی تدینی که کتابش با عنوان «ارنست نولته: سیمای یک تاریخ‌اندیش» در جایزه کتاب سال ۱۳۹۷ «کتاب شایسته تقدیر» شناخته شده در نوشتاری با عنوان «ماجرای رقت‌انگیز من و جایزه‌ام» با اشاره به پرداخت نشدن مبلغ جایزه‌اش و روایت ماجراهایی از آن، در صفحه شخصی‌اش نوشته است: «...تعهد اخلاقی می‌دهم، هر موقع این مبلغ به حسابم ریخته شد، آن را به حساب یک خیریه درمانی بریزم و فیش آن را در کانال بگذارم. البته بضاعتی ندارم و به عنوان اهل قلم کمترین حقوق ممکن را می‌گیرم. نگران هم نیستم که تصور شود پی خودنمایی‌ام که از دل خود باخبرم. فقط می‌خواهم از این طریق به کسانی که با ما چنین کرده‌اند چیزهایی را یادآوری کنم. قدردان شما هم خواهم بود اگر این نوشته را به اشتراک بگذارید تا به دست مخاطبان اصلی‌اش برسد تا به حضرتشان یادآوری کنم، وقتی زمان تحویل جایزه بود، سکه سه‌ونیم میلیون بود و امروز در آستانه چهارده میلیون...»/ایسنا

کپی