اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

فرودگاه نظامی گنجه هدف حمله قرار گرفت

فرودگاه نظامی گنجه هدف حمله قرار گرفت

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارمنستان شهر «گنجه» را مورد هدف قرار داده است.

 به نقل از اسپوتنیک، در حالیکه درگیری‌ها میان ایروان-باکو وارد هشتمین روز خود می‌شود وزارت‌ دفاع‌ جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارمنستان امروز شهر «گنجه» را مورد هدف قرار داده است.

نیرو‌های ارمنستان در قره‌باغ نیز از انهدام فرودگاه نظامی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان خبر دادند.

همچنین در ادامه این درگیری‌ها، بنابر اعلام وزارت دفاع ارمنستان، نیرو‌های‌ مسلح جمهوری ‌‌آذربایجان صبح امروز تأسیسات غیرنظامی را در منطقه «استپاناکرت» در قره باغ را هدف قرار دادند.

 وخامت روابط میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به پایان دوران شوروی سابق باز می‌گردد؛ زمانی که «کشتار سومقاییت» (که در آن ساکنان ارمنی شهرک ساحلی سومقاییت در جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان یکی از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی آن زمان، در اواخر فوریه ۱۹۸۸ هدف گرفته شدند) به وقوع پیوست.

منطقه کوهستانی قره باغ

پس از آن بحرانی در منطقه کوهستانی قره باغ در فوریه سال ۱۹۸۸ شکل گرفت که در نتیجه آن مقامات اقلیم خودمختار قره باغ (که بیشتر ساکنان آن را جمعیت ارمنی تشکیل می‌داد) تصمیم گرفتند تا از قیمومیت جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان خارج شوند. مقامات قره باغ همچنین در سال ۱۹۹۱ با نام «جمهوری قره باغ کوهستانی» اعلام استقلال کردند. این مسئله سبب شد که جمهوری آذربایجان کنترل خود را بر این منطقه از دست بدهد.

دور جدید درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر آغاز شد. جمهوری آذربایجان گفته است نیرو‌های مسلح ارمنستان به سوی مناطق مسکونی در خط تماس در جمهوری قره باغ شلیک کرده و سبب شده‌اند تا چندین نفر از غیرنظامیان جان خود را از دست بدهند. این در حالی است که ارمنستان و مقامات قره‌باغ، جمهوری آذربایجان را متهم می‌کنند که حملات هوایی و موشکی به این منطقه انجام داده است.

کپی