اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
در پیرترین و جوان‌ترین استان‌های کشور چه می‌گذرد؟

تنهایی سالمندان و بیکاری جوانان

تنهایی سالمندان و بیکاری جوانان
شیما جهانبخش خبرنگار

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود سیستان و بلوچستان را جوان‌ترین استان به لحاظ جمعیتی و گیلان را پیرترین حدود استان در میان ۳۱ استان کشور اعلام کرده است. بر اساس این آمار بعد سیستان و بلوچستان استان‌های هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان در رتبه‌های بعدی جوان‌ترین استان‌ها هستند و استان‌های مازندران و تهران در رتبه‌های بعدی پیرترین استان‌ها بعد از گیلان قرار گرفته‌اند.

 نکته قابل تأمل این است که سیستان و بلوچستان جوان در عین حال جزو بیکارترین استان هاست و برنامه مدونی برای سالمندان پیرترین استان کشور هم وجود ندارد.
املش پیرترین شهر گیلان
«حسین نحوی‌نژاد»، مدیرکل بهزیستی گیلان در گفت‌و‌گو با «ایران» ۱۴ درصد جمعیت این استان را بالای ۶۰ سال اعلام کرد و اظهار داشت: کاهش نرخ باروری از اصلی‌ترین دلایل روند افزایش سن وسالمندی در استان است. متأسفانه میزان باروری در این استان زیر 1.8 است و به طور میانگین از هر زوج یک فرزند متولد می‌شود. ازدواج هم در این استان کاهش پیدا کرده و در مقابل طلاق زیاد شده است.
 تعداد سالمندان استان در سال گذشته 37 هزار و 500 نفر بوده اما این رقم در سال‌جاری به 44 هزار نفر افزایش پیدا کرده و همین مسأله لزوم توجه به فراهم آوردن شرایط مساعد برای جوانان آماده ازدواج و همچنین زوج‌های آماده برای فرزندآوری را بیش از پیش آشکار می‌سازد.
شاخص سالمندی در استان بیش از 74 درصد است
وی با اشاره به اینکه 288 هزار سالمند در گیلان وجود دارد، افزود: شاخص سالمندی کشور ۳۶.۸ درصد اما این رقم در استان بیش از 74 درصد است. باید به این نکته توجه داشته باشید که 1.5 درصد سالمندان گیلان جزو کهنسالان(بالای 90سال) هستند و از آنجایی که نرخ رشد جمعیت استان هم 4 صدم درصد است اگر روند به این شکل ادامه داشته باشد در سال‌های آینده استان باز هم پیرتر خواهد شد.
نحوی‌نژاد با انتقاد از اینکه اقدامات رفاهی انجام شده برای سالمندان کافی نیست، گفت: کارهای زیادی در این زمینه انجام شده و مسئولان همواره در تلاش هستند مشکل آنان را برطرف کنند اما 30 درصد از سالمندان گیلان تحت پوشش بیمه‌های تأمین اجتماعی نیستند.
 مدیرکل بهزیستی گیلان، املش، رودسر و لاهیجان را پیرترین شهرستان‌های استان و کشور اعلام کرد و افزود: درست است که در شرایط فعلی کشور با شیوع بیماری کرونا مواجه شده و سالمندان بیشتر در معرض این بیماری هستند اما با مراقبت‌های به‌موقع کمترین تلفات را در میان سالمندان کشور داشته‌ایم.
بیکاری در جوان‌ترین استان کشور
«ادهم کرد»، مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان نیز در این باره به «ایران» گفت: ۶۰۰ هزارنفر از جمعیت استان را افراد 12 تا ۳۰ سال تشکیل داده‌اند. همچنین چیزی حدود ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان نیز افراد زیر ۴۰ سال هستند همین امر لزوم توجه به فراهم آوردن شرایط اشتغال در حوزه جوانان را در این استان چندین برابر کرده است.
وی ادامه داد: با وجود این که سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور است اما کمترین میزان اشتغال را دارد. تقریباً هیچ زیر ساختی در این منطقه برای اشتغال وجود ندارد و جمعیتی حدود
 900 هزار نفر از جوانان استان بیکار هستند. تنها دو کارخانه سیمان سیستان و سیمان خاش در حوزه دولتی شغل اندکی ایجاد کرده است. حتی در بخش خصوصی نیز سرمایه‌گذاران با وجود ظرفیت‌های فراوان توجهی به استان ندارند به همین دلیل بیشتر جوانان در حیطه سوخت کشی و کوله بری مشغول فعالیت هستند که جزو مشاغل حساب نمی‌آید.
مردم اینجا اعتقاد دارند ازدواج باید در سنین پایین انجام شود
کرد با اشاره به اینکه درصد طلاق در این استان پایین است، افزود: درصد ازدواج در مقایسه با درصد طلاق بسیار بالاتر است. میزان زاد و ولد در این استان بسیار بالاست. سن ازدواج در بین جوانان استان حدود 20 تا 23 سال اعلام شده اما این رقم در استان‌های دیگر حدود 30 سال است در واقع مردم اینجا اعتقاد دارند ازدواج باید در سنین پایین انجام شود.
مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با تأکید بر اینکه اقدامات زیادی برای ایجاد اشتغال در استان انجام شده است، گفت: در شرایط کرونایی تمام مشاغل دچار مشکل شده‌اند و حدود 1600 نفر از جوانان استان شغل خود را از دست داده‌اند. البته ما تلاش داریم با تدوین بسته جامع اشتغال مشکل بیکاری جوانان استان را برطرف کنیم. این بسته متشکل از 5 محور اصلی شامل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، مشوق‌های بیمه کارفرمایی، پرداخت یارانه دستمزد، توسعه تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و مهارت آموزی در محیط واقعی کسب و کار تدوین شده و جوانان جویای کار استان با توجه به شرایط خود می‌توانند مشغول به کار شوند.

کپی