اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

رئیس جمهوری امریکا با بالگرد ارتش به بیمارستان منتقل شد

معمای بیماری ترامپ

معمای بیماری ترامپ
بنفشه غلامی خبرنگار

ساعت 6 عصر روز جمعه به وقت واشنگتن، بالگرد ارتش امریکا در محوطه کاخ سفید نشست و «دونالد ترامپ»، در حالی که برای معدود دفعاتی که در ملأ عام دیده می‌شد، ماسک بزرگی که تمام صورتش را پوشانده بود، روی چهره داشت، دستی برای خبرنگاران تکان داد و سوار بالگرد «ایر فورس وان» ناوگان هوایی ارتش امریکا - که ویژه حمل رئیس جمهوری این کشور است - شد و به بیمارستان نظامی «والتر رید» رفت.

رئیس جمهوری امریکا در حالی برای مدتی که مشخص نیست، راهی بیمارستان شد که همچنان حاضر نشده است، کارها و وظایفش به معاونش سپرده شود و اعلام کرده خود وظایفش را انجام خواهد داد. ناظران این خودداری رئیس جمهوری امریکا در سپردن وظایفش به معاونش آن هم در شرایطی که در بیمارستان بستری شده است را نوعی بی مسئولیتی وی توصیف کرده‌اند. همان طور که پیش از آن نیز منتقدان حضور او در کمپین نیوجرسی در روز پنج شنبه را در حالی که در کاخ سفید همه می‌دانستند که  «هوپ هینکس»، مشاور رئیس جمهوری امریکا به کووید 19 مبتلا شده، نشانه بی مسئولیتی «ترامپ» دانسته بودند. تاکنون تست کرونای 8 نفر از اطرافیان «ترامپ» از جمله مدیر کمپین وی مثبت اعلام شده است.
  ابهام‌های بیماری «ترامپ»
 با توجه به اینکه «ترامپ» در نشست مجازی با فرمانداران امریکا حاضر نشده بود، تصور می‌شود، وضعیت جسمانی مناسبی ندارد. اما انتقال «دونالد ترامپ» به بیمارستان ارتش، ابهام دیگری را نیز به دنبال داشته است. به گزارش سایت شبکه خبری «سی ان ان»، ترامپ در حالی به بیمارستان منتقل شده که تجهیزات پزشکی که در کاخ سفید مستقر است، چیزی کم از بیمارستان ندارد. البته  «ترامپ» نخستین رئیس جمهوری امریکا نیست که به جای استفاده از این تجهیزات به بیمارستان می‌رود. پیش از او نیز 4 رئیس جمهوری مستقر امریکا راهی بیمارستان شده بودند. نفر اول آنها «گروور کلیولند» بود که سال 1893 باید توموری را در دهانش جراحی می‌کرد. اما چون امریکا در رکود اقتصادی بود و او نگران آن بود که افشای خبر بیماری اش تأثیر منفی بر اقتصاد امریکا بگذارد، با نام جعلی به یک بیمارستان معمولی رفت. نفر بعدی «ویلیام مک کینلی» بود که سال 1901 مورد سوء قصد قرار گرفت و به نزدیک‌ترین بیمارستان در بوفالو منتقل شد. سومین نفر «دوایت آیزنهاور» بود که در دنور دچار حمله قلبی شد و در همانجا به بیمارستان رفت. «رونالد ریگان» هم سال 1981 مقابل هتل هیلتون براثر اصابت یک گلوله کمانه کرده از 6 گلوله‌ای که به قصد ترور وی شلیک شده بود، زخمی شد و به نزدیک‌ترین بیمارستان منتقل شد. در حالی که همه این رؤسای جمهوری بخاطر موارد اضطراری به بیمارستانی خارج از کاخ سفید منتقل شده بودند، «ترامپ» نخستین رئیس جمهوری است که مشخص نیست به چه علت، ترجیح داده روانه بیمارستان شود. همین ابهام باعث گمانه زنی‌های بسیاری دراین خصوص شده است. یکی از آنها این است که شاید حال رئیس جمهوری امریکا وخیم‌تر از آن چیزی است که منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند. البته برخی گمانه‌زنی‌ها نیز حاکی از آن است که درمان خاصی قرار است بر روی رئیس جمهوری امریکا انجام شود.
  ترامپ با چه چیز درمان می‌شود
«دونالد ترامپ» که در چند ماه گذشته بارها مردم را تشویق کرده بود، با مواد ضد عفونی کننده به مبارزه با کرونا بروند و یا داروی «هیدروکسی کلروکین» مصرف کنند، نه با وایتکس تحت درمان است و نه با هیدروکسی کلروکین. به گزارش «سی ان ان»، به گفته یک استاد دانشگاه آکسفورد دارویی که برای معالجه «ترامپ» مورد استفاده قرار گرفته ، دارویی است که پیش‌تر روی صدها بیمار انگلیسی آزمایش شده است. به گفته پزشک ترامپ، وی درحال دریافت آنتی بادی «رژنرون» است که یک آنتی بادی تجربی است و هنوز از سوی سازمان غذا و داروی امریکا مورد تأیید قرار نگرفته است. «پیتر هوربی»، یک متخصص انگلیسی که در دانشگاه آکسفورد در حال تلاش برای ساخت دارویی برای کرونا است، به «بی بی سی» گفته است که این آنتی بادی هفته پیش روی «حدود» سه بیمار در بیمارستانی در شمال انگلیس استفاده شده و قرار است، هفته آینده روانه 30 تا 40 بیمارستان در این کشور شود. به گفته وی این دارو برای بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی و سرطان‌ها تجویز می‌شود و در درمان کرونا هم روی 400 تا 500 بیمار آزمایش شده است و در هیچ کدام از آنها علائم نگران کننده‌ای مشاهده نشده است. به جز این، «ترامپ» داروی «رمدسیور» را هم دریافت کرده است.
کپی