اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
دادمان در آیین رونمایی کتاب «عام برات» تاکید کرد

میدان‌داری خانواده‌های رزمندگان در نهضت ثبت خاطرات

میدان‌داری خانواده‌های رزمندگان در نهضت ثبت خاطرات

کتاب «عام برات»، به همت انتشارات سوره مهر و با نویسندگی دکتر رحیم نوبهار منتشر شده و با حضور محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی ، مسئولان استانی حوزه هنری فارس، امام جمعه محترم کازرون و جمعی از رزمندگان سال‌های دفاع مقدس در منزل راوی این کتاب رونمایی شد.

دادمان در آیین رونمایی این کتاب، ضمن تشکر از زحمات ایثارگران و خانواده‌های آنان در طول جنگ تحمیلی، گفت: پس از دفاع مقدس، میدان جنگ نرم بدون حضور و فعالیت خانواده‌های رزمنده و ایثارگر پیش‌ نخواهد رفت.

وی با تصریح نقش خانواده‌ها در طول دفاع مقدس، تاکید کرد: در نهضت ثبت خاطرات هم باید از ایده میدان داری خانواده‌های ایثارگران بهره کافی را ببریم و در مستندنگاری‌ها از آنان استفاده کنیم.

وجه تمایز کتاب «عام‌ برات» به نویسندگی دکتر رحیم نوبهار، این است که به صورت خانوادگی و با همت خانواده نوبهار به رشته تحریر درآمده است. این کتاب که در ۷ فصل به شرح خاطرات رزمنده پیشکسوت و کهنسال کازرونی سال‌های دفاع مقدس، آقای «براتعلی نوبهار» پدر شهید جلال نوبهار می‌پردازد، خاطرات او را از سال‌های پیش از جنگ تحمیلی، حضور در جمع دومین گروه رزمندگان کازرونی مدافع سوسنگرد به فرماندهی شهید امرالله باقریه ومرحوم حاج رمضان خرسند، جاماندن از عملیات طریق القدس، عملیات بیت‌المقدس، آب رسانی در زبیدات، مجنون، فاو و شلمچه و پس از پذیرش قطعنامه می‌پردازد و روایتگر حضور ده ساله او در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل است.

نکته قابل توجه در این کتاب، گردآوری این کتاب به روش خاطره پژوهی خانوادگی است که با همت جمعی فرزندان، چند تن از نوادگان و عزیزان راوی به نگارش درآمده است،عمو برات خاطرات دوران کودکی، نوجوانی، رزم، جانبازی و ایثارگری‌اش در راه حفاظت و حراست از آرمان های دینی و انقلابی اش را برای فرزندان، ایل و تبارش بازگو کرده و شنوندگان و ثبت کنندگان این روایت با عزم و اراده‌ای مثال زدنی به تنظیم و تدوین خاطرات بزرگ ایثارگر خاندان همت گماشته‌اند.

این کتاب در ۲۰۰ صفحه و به قیمت ۳۵۰۰۰ تومان و توسط انتشارات سوره مهر، در شهریورماه ۱۳۹۹ و در شمارگان ۱۲۵۰ نسخه منشر شده است.

پایگاه خبری سوره مهر/‌

 

کپی