اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

کرونای ترامپ و تب و لرز بازارها

کرونای ترامپ و تب و لرز بازارها

رسانه‌های غربی گزارش دادند که انتشار خبر کسالت رئیس‌جمهوری آمریکا موجب تلاطم بازارهای جهانی سهام، نفت و طلا شد.

از رویترز، دیروز که دونالد ترامپ خبر مثبت شدن آزمایش کرونایش را توییت کرد، ارزش سهام بازار بورس نیویورک به‌شدت کاهش یافت که در این میان سهام شرکت‌های فن‌آوری بیشترین کاهش ارزش را متحمل شدند.

رویترز به نقل از صاحب‌نظران اقتصادی نوشت که خبر بیماری ترامپ موجب عدم قطعیت بیشتر در نتایج انتخابات آمریکا می‌شود و تحلیل بازارها نیز در روزهای اخیر به این سمت‌وسو تمایل یافته که برنده و بازنده انتخابات ۱۳ آبان مشخص نیست.

میانگین شاخص صنعتی داو جونز در معاملات دیروز (۱۱ مهر) ۱۳۴.۰۹ واحد (۰.۴۸ درصد)، شاخص ۵۰۰ شرکت برتر ۳۲.۳۶ واحد (۰.۹۶ درصد) و شاخص نزدک نیز ۲۵۱.۴۹ واحد (۲.۲۲ درصد) افت کردند.

بااین‌حال و پس از انتشار اطلاعیه‌های پزشک ترامپ و مشخص شدن آنکه علائم کووید ۱۹ وی خفیف هست، بازارهای سهام توانستند تا پایان زمان معاملات مقداری از زیان خود را جبران کنند.

به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین شاخص‌های بازارهای سهام تمامی کشورهای اروپایی در معاملات صبح دیروز با افت روبرو شدند که در معاملات بعدازظهر و با غلبه خرید بر فروش، توانستند مقداری از زیان خود را جبران کنند. شاخص ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن پس از پایان زمان معاملات با رشد ۰.۴ درصدی به کار خود پایان داد.

تحلیلگران اروپایی نیز با اشاره به فاصله جو بایدن از رقیب جمهوری‌خواه خود در نظرسنجی‌ها، گفتند که با بیماری ترامپ مسیر کارزار انتخابات تغییر می‌کند و تردیدها بیشتر شده است.

بازار نفت نیز از پیامدهای خبر ترامپ بی‌نصیب نبود و بهای نفت خام دریای شمال ۵ درصد کاهش یافت و به کمتر از بشکه‌ای ۳۹ دلار رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدییت نیز با کاهشی ۲ دلاری به ۳۷ دلار رسید.

برعکس بازارهای سهام و نفت، بهای طلا در معاملات صبح روندی صعودی داشت ولی در معاملات عصر و با روشن شدن وضعیت رئیس‌جمهوری آمریکا با ۰.۳ درصد کاهش به بهای ۱۹۰۰ دلار در هر اونس معامله شد.  / ایرنا

کپی