اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

درمان سرطان با روش‌های منحصر به فرد مبتلا

درمان سرطان با روش‌های منحصر به فرد مبتلا

پژوهشگران امریکایی معتقدند با روش‌های شخصی‌سازی شده می‌توان سرطان را به صورت موثرتری درمان کرد.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران دانشکده پزشکی "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه‌گو"(UCSD) در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که اگر بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته، درمان را به صورت شخصی‌سازی شده دریافت کنند، امکان نجات آنها و یا کاهش پیشرفت بیماری افزایش می‌یابد.

پژوهشگران در این پروژه، از پزشکان مرکز پزشکی "سن‌دیه‌گو هلث"(UC San Diego Health) خواستند تا تومور یک بیمار را با توجه به آرایش مولکولی تومور وی و با استفاده از راهبردهای پزشکی دقیق معالجه کنند.

"رازل کروزراک"(Razelle Kurzrock)، سرپرست این پروژه گفت: بیمارانی که با توجه به آرایش مولکولی تومور خود تحت درمان قرار می‌گیرند، بهتر با تغییرات ژنومیک سرطان سازگار می‌شوند و نتایج بهتری را نیز ارائه می‌دهند.

وی افزود: میزان نجات بیمارانی که بالاترین درجه سازگاری را داشتند و درمان شخصی‌سازی شده دریافت کرده بودند، ۵۵ درصد و میزان نجات بیمارانی که درجه کمی از سازگاری را داشتند، ۲۵ درصد بود.

از میان ۴۲۹ بیماری که با برد مولکولی تومور مورد بررسی قرار گرفتند، ۶۲ درصد حداقل با یک نوع دارو سازگاری داشتند. ۲۰ درصد بیماران نیز با همه داروهای پیشنهادی از جمله داروهای ترکیبی، سازگار بودند.

بررسی برد مولکولی تومور، به پزشکان امکان می‌دهد تا درمان مناسب هر بیمار را به کار ببرند و یک درمان استاندارد را که ممکن است با بدن بیمار سازگار نباشد یا سازگاری کمی داشته باشد، برای همه بیماران استفاده نکنند.

"شومئی کاتو"(Shumei Kato)، از پژوهشگران این پروژه گفت: به کار بردن این روش، به شناسایی اهداف درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان کمک می‌کند تا نتایج بهتری حاصل شود اما چالش‌هایی نیز در این میان وجود دارند.

وی افزود: یکی از چالش‌های پیش روی ما این است که هر بیمار مبتلا به سرطان، حامل الگوهای مولکولی و ژنومی متفاوتی است. حتی در صورتی که بیماران به سرطان مشابه مبتلا باشند، الگوهای مولکولی و ژنومی آنها با یکدیگر تفاوت دارد. تفاوت این الگوها می‌تواند چالش بزرگی در تنظیم درمان باشد؛ در نتیجه، پیش‌بینی نتایج آن نیز دشوار است. این روش علاوه بر ضرورت دستیابی به داروها و آزمایش‌های گوناگون، به همکاری متخصصان چند رشته نیاز دارد.

این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید./ ایسنا 

خطر سرطان کمتر از کرونا نیست/ درمان را به تعویق نیندازید

پروتکل‌های جدید برای درمان مبتلایان به سرطان ابلاغ شد

توصیه‌های کرونایی برای افراد مبتلا به سرطان

امکان انجام جراحی سرطان در بحران کرونا

خطرات کرونا برای مبتلایان به سرطان

 

 

کپی